«Унікальність поштової марки "Русскій воєнний корабль, іді... !"»

«Русскій воєнний корабль, іді… !» – перша марка Укрпошти, що з’явилася в умовах воєнного стану. Ця марка – не просто артефакт для колекціонерів, а справжня історична пам’ятка, що стала символом незламності українського народу. Вона об’єднала мільйони людей, стала предметом аукціонів, благодійних ініціатив і частиною культурного фронту в боротьбі з агресором.

24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну, російський військовий корабель наблизився до острова Зміїний і запропонував українським прикордонникам здатися. Прикордонники, навіть оточені російськими загарбниками, не схвалили пропозицію капітана крейсера «москва». Експресивна відповідь Романа Грибова* стала вичерпною, щоб зрозуміти силу та волю українського народу перед країною-агресором. Окупанти завдали ракетно-артилерійський удар і захопили острів, проте ця відповідь стала символом незламності українського духу.

Реагуючи на ажіотаж у суспільстві, Головна Пошта України оголосила конкурс на найкращий ескіз для першої художньої марки під час війни. Інтерес до конкурсу був величезний, майже 500 ескізів надійшли до відділення Укрпошти не лише з України, а й із-за кордону.

Компанія обрала 20 найбільш вдалих ілюстрацій та оприлюднила їх на офіційній сторінці соціальної мережі. Переможця обирала громадськість шляхом голосування.

Переможцем став кримський художник Борис Грох**, його робота отримала понад 8 000 голосів у соціальних мережах.

На мініатюрі зображено українського прикордонника у військовому вбранні з опущеною зброєю, який дивиться на російський ракетний крейсер «москва». Малюнок підкреслює рішучість і спокійну впевненість захисника України.

Поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді… !» випущена Укрпоштою в двох номіналах: для оплати поштових відправлень по Україні (номінал F, еквівалент 23 грн) та для оплати відправлень, що прямують за кордон (номінал W, еквівалент 44 грн або $1,5 США).

Обидві марки приймаються до оплати у всіх поштових відділеннях України. Марки номіналів F і W надруковані на аркуші по 6 штук та різняться написами:

  • Для номіналу 44 грн – у верхньому лівому куті марки міститься горизонтальний напис «УКРАЇНА» українською (великими літерами) та англійською (дрібним шрифтом) мовами. На полях маркового аркуша надруковано написи двома мовами: «Русскій воєнний корабль, іді… !», «Russian warship, go… !», «Слава Україні!», «Glory to Ukraine!».

  • Для номіналу 23 грн – вертикально орієнтований напис «Україна» двома мовами міститься з лівої сторони марки. На полях маркового аркуша надруковано двома мовами: «Русскій воєнний корабль, іді… !», «Russian warship, go… !», «Героям слава!», «Glory to heroes!».

Різні закінчення фрази відповідають офіційному вітанню українських військовиків «Слава Україні! Героям слава!», що є також всенародним патріотичним гаслом.

12 квітня 2022 року Укрпошта ввела в обіг марку з тиражем 1 млн примірників. За два дні після її випуску, 14 квітня, ЗСУ за допомогою ракети «Нептун» потопили російський крейсер «москва» – той самий корабель, що був зображений на поштовій марці. Пророчий контекст марки набув широкого суспільного резонансу, через що майже весь мільйонний наклад розійшовся буквально за тиждень.

Завершення продажів у відділеннях оголосили вже 20 квітня, а решта тиражу – 100 тисяч примірників – була реалізована через онлайн-магазини. Поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді… !» перетворилася на потужний інструмент благодійності. 22 квітня 2022 року комплект марок у конверті з автографом Романа Грибова було продано на благодійному аукціоні Укрпошти за 5 млн гривень. Виручені кошти спрямували на підтримку Збройних сил України. До першої річниці випуску марки, 12 квітня 2023 року, була випущена лімітована благодійна рамка з маркою, тиражем в 1 000 примірників. Частина коштів від продажу пішла на закупівлю квадрокоптерів для української армії. Ці ініціативи підкреслили, наскільки сильно символ марки впливає на суспільство та сприяє підтримці обороноздатності країни.

За результатами голосування у «Дії», «Русскій воєнний корабль, іді… !» було визнано найкращою воєнною поштовою маркою України 2022 року. Вона стала поштовхом для відродження національної філателії та поклала початок шаленої популярності марок серед населення.

Поштова марка швидко стала популярною не лише в Україні, а й за її межами: на платформах типу eBay її ціна досягала 1 000 доларів США. А на благодійному аукціоні від Prozorro стала найдорожчим лотом за 5 млн грн.

Марка «Русскій воєнний корабль, іді… !» отримала найвищу нагороду міжнародної філателістичної мистецької премії «Азіаго» в Італії, відому як «філателістичний Оскар». Поштову марку відзначили за унікальну і безпрецедентну реакцію на російську агресію та оригінальне втілення ідеї. Художня мініатюра представлена в експозиції Смітсонівського поштового музею у Вашингтоні.

Популярна поштова марка є в колекціях лідерів держав і глав міжнародних організацій, які відвідували Україну вподовж 2022 року.

Також про легендарну поштову марку писали світові медіа: CNN, The Guardian, The Times, The Washington Post, Bloomberg та інші.

Укрпоштою марка «‎Русскій воєнний корабль, іді… !» перетворилася на відомий мерч, мем та сакральний предмет для українців. Образ прикордонника на блакитно-жовтому фоні використовують на одязі, сумках, чашках, магнітах, брелках та інших патріотичних подарунках. Таким чином українці висловлюють свою причетність до боротьби за незалежність України.

Українська поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді… !» стала безпрецедентним явищем в українській та світовій філателії. Вона правомірно вважається символом стійкості та незламності українського народу, нашого патріотизму та жаги до перемоги.


  • * Роман Грибов – людина, чий голос став символом нескореності та національної гідності. Народився у 1990 році в місті Золотоноша Черкаської області. У 2008 році закінчив Золотоніський професійний ліцей, здобув спеціальність машиніста бульдозера. Роман не обмежив себе рамками однієї професії, став діджеєм із псевдонімом «DJ Romeo» у місцевих закладах. Його музика, енергія та харизма робили його улюбленцем публіки, і ця артистична натура згодом проявиться навіть у найнебезпечніших ситуаціях.

    У 2018 році Роман підписав контракт із Збройними силами України. Він приєднався до 35-ї окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Михайла Остроградського та незабаром став учасником операцій у зоні ООС. На початку 2022 року Роман Грибов опинився на острові Зміїний у складі прикордонної служби. Саме тут 24 лютого, під час перших годин широкомасштабної агресії росії, він увійшов в історію своєю легендарною фразою.

    Після атаки російських військових він разом із побратимами потрапив у полон. 24 березня 2022 року його було звільнено в рамках обміну полоненими. Повернувшись додому, Роман отримав нагороду «За заслуги перед Черкащиною», яка стала визнанням його мужності та внеску в боротьбу за незалежність України.

     У 2023 році Роман заснував благодійний фонд, метою якого стала підтримка Збройних сил України. Завдяки його зусиллям військові отримують необхідне обладнання, екіпірування та медичні засоби.

  • **  Борис Грох – художник, який знайшов своє покликання на перетині реальності та фантазії, створюючи вражаючі роботи, сповнені емоцій та символізму. Народжений у сонячній Євпаторії, Борис обрав мистецтво своєю дорогою, яка повела його через навчання у Кримському художньому училищі імені Н. С. Самокіша до глибокого занурення у світ цифрової творчості. Сьогодні він мешкає у Львові.

    Роботи Гроха – це похмурі спальні райони, населені загадковими істотами, де головним персонажем часто стає велетенський скелет. Ця істота, що блукає буденним міським життям, спостерігає, досліджує, сумує. Її присутність додає звичним пейзажам несподіваного контрасту: скелет наче нагадує про крихкість життя та важливість пошуку сенсу у дрібницях. Його картини говорять мовою самотності та цікавої меланхолії, зачіпаючи щось глибоке в душах глядачів.

    Поворотний момент у творчості Бориса настав у 2022 році, коли його ескіз переміг у конкурсі Укрпошти. Ескіз Бориса відобразив не лише події війни, а й дух спротиву, який вирізняє український народ. Художня марка стала символом незламності, подолала кордони країни, здобувши популярність по всьому світу.

    Мистецтво Бориса Гроха – це більше, ніж просто зображення. Це заклик до роздумів, емоційний діалог із глядачем. Його роботи нагадують, що навіть у найтемніші часи є місце для творчості, яка лікує душі, надихає на боротьбу й залишає слід у серцях людей.

Джерела

  • Був діджеєм, а потім став морським піхотинцем. Історія Романа Грибова, автора фрази «Русскій воєнний корабль, іді нах*й!» [Електронний ресурс] // GAZETA.pl : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https ://ukrayina .pl /ukrayina /7 %2C183473 %2C28445778 %2C1041 -1091 -1074 -1076 -1110 -1076 -1078 -1077 -1108 -1084 .html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 12.05.2022. – Дата звернення : 13.01.2025.
  • Марка «Русскій воєнний корабль, іді…» отримала філателістичний «Оскар-2023» [Електронний ресурс] // Укрінформ : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3739861-marka-russkij-voennij-korabl-idi-otrimala-filatelisticnij-oskar2023.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 24.07.2023. – Дата звернення : 13.01.2025.
  • Позиція Укрпошти щодо марки «Русскій воєнний корабль, іді…» [Електронний ресурс] // Укрпошта. Головна пошта країни : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrposhta.ua/ua/news/57633-pozicija-ukrposhti-shodo-marki-russkij-vonnij-korabl-idi-. – Назва з екрана. – Дата публікації : 23.04.2022. – Дата звернення : 13.01.2025.
  • Поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді…» здобула міжнародну нагороду [Електронний ресурс] // АрміяInform : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2023/07/24/poshtova-marka-russkij-voyennyj-korabl-idi-zdobula-mizhnarodnu-nagorodu/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 24.07.2023. – Дата звернення : 13.01.2025.
  • Поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді…» здобула нагороду міжнародної філателістичної премії [Електронний ресурс] // Укрпошта. Головна пошта країни : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https ://www .ukrposhta .ua /ua /news /57946 -поштова -марка -русский -вонний -корабль -іди -здобула -нагороду -міжнародної -філателістичної -премії. – Назва з екрана. – Дата публікації : 24.07.2023. – Дата звернення : 13.01.2025.
  • Соколан Н. Військовий з Черкащини Роман Грибов створив благодійний фонд [Електронний ресурс] / Наталі Соколан // Cуспільне Черкаси : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/cherkasy/603013-vijskovij-z-cerkasini-roman-gribov-stvoriv-blagodijnij-fond/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 26.10.2023. – Дата звернення : 13.01.2025.
  • Укрпошта. Легендарна поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді…!» знову в продажу: Укрпошта презентує лімітовану благодійну рамку з маркою [Електронний ресурс] // Укрпошта. Головна пошта країни : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https ://www .ukrposhta .ua /ua /news /57889 -legendarna -posthtova -marka -russkij -vonnij -korabl -idi -znovu -v -prodazhu -ukrposhta -prezentu -limitovanu -blagodijnu -ramku - з -маркою . – Назва з екрана. – Дата публікації : 12.04.2023. – Дата звернення : 13.01.2025.
  • Укрпошта випустила мільйон поштових марок «Русскій воєнний корабль, іді…» [Електронний ресурс] // Укрпошта. Головна пошта країни : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrposhta.ua/ua/news/57619-ukrposhta-vipustila-miljon-poshtovih-marok-russkij-vonnij-korabl-idi-. – Назва з екрана. – Дата публікації : 12.04.2022. – Дата звернення : 13.01.2025
  • Укрпошта показала ТОП-20 ескізів для марки «Русский военный корабль, иди нах*й». ФОТО [Електронний ресурс] // Українська правда. Життя : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https ://life .pravda .com .ua /society /2022 /03 /8 /247722/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 08.03.2022. – Дата звернення : 13.01.2025.
Підготувала Ірина Курашова
Фотоматеріали взяті з відкритих джерел 
11.02.2025
 
«Русскій воєнний корабль… ВСЬО!»: символ незламності України
10.02.2025
 
Віртуальний мистецько-інформаційний проєкт «Мистецтво сучасного світу»
07.02.2025
 
«Яремчук: незрівнянний світ краси»
29.01.2025
 
Віртуальний мистецько-інформаційний проєкт «Кіно UA»
24.01.2025
 
Знайомтесь! Наш новий проєкт: «Українська філателія: культурний опір»
03.01.2025
 
Музичний модернізм Бориса Лятошинського: до 130-річчя від дня народження композитора, диригента, педагога, громадського діяча
29.12.2024
 
Михайло Андрієнко-Нечитайло: модернізм і сценографія в українському мистецтві (до 130-річчя від дня народження художника)
27.12.2024
 
Святковий настрій – у кожному виробі: серія майстер-класів із виготовлення новорічних прикрас
24.12.2024
 
«Різдвяна кутя: традиції, рецепти та обряди»: народознавча онлайн-година
23.12.2024
 
Майстер-клас «Різдвяний вінок»

Календар подій

     12
3456 7 89
10 11 1213141516
17181920212223
2425262728