Біля витоків "Запорожців" І. Рєпіна
До 525-річчя українського козацтва працівники відділу мистецтв підготували виставку однієї картини «Біля витоків “Запорожців” І. Рєпіна».
Над цим твором художник працював більше десяти років, тому дуже цікавою є історія його створення. Існує версія, що в 1878 р. І. Рєпін, перебуваючи в Абрамцеві, почув розповідь про лист, складений запорожцями у відповідь на сувору грамоту турецького султана Магомета IV, який пропонував їм перейти до нього в підданство. Запорозькі козаки пишуть султану: «Ти – шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш і самого Люцепера секретар! Вавилонський ти кухар, македонський колесник, єрусалимський броварник, александрійський козолуп… Не будеш ти годен синів християнських під собою мати. Твого війська ми не боїмося, землею і водою будемо битися з тобою!».
Цей лист сколихнув дорогі згадки про Україну, де пройшли дитячі роки І. Рєпіна. Бажання написати картину виникло відразу, художник навіть зробив перший ескіз. Із-під швидкого рєпінського олівця з’являється велика група усміхнених козаків. Лукаво сміється писар, підстрижений «під макітру», за його спиною – отаман Сірко, поруч козак з простягнутою рукою… А ось і Тарас Бульба з гучним сміхом на всю богатирську міць.
Картина «Запорожці» належить до шедеврів світового мистецтва. Вона має багато таємниць та запитань, на більшість з яких зможе відповісти організована виставка, де вся представлена література присвячена даній картині.
Коментарі