Головна Новини "Експресіонізм Едварда Мунка"

"Експресіонізм Едварда Мунка"

11.12.2023 21:33

Едвард Мунк — один із найвідоміших представників такого напряму у живописі,  як експресіонізм. Художник мав складну суперечливу натуру, чутливо реагував на зміни погоди. Найвідоміша його робота — картина «Крик», що викликає суперечливі емоції: захоплення і нерозуміння, коли чомусь кричить людиноподібна істота. Експресіонізм живописця відрізняється пристрасним, тривожним світовідчуттям, який міг з'явитися лише на півночі Норвегії - батьківщині художника.  Відділ мистецтв пропонує вашій увазі слайд-презентацію "Експресіонізм Едварда Мунка".
Художник народився  у місті Летен в південній Норвегії 12 грудня 1836 року, виріс в Осло (Кристіанія). Його батько -  військовий лікар. Коли Едвард був ще дитиною, його мати та старша сестра померли від сухоти. Хвороба, страждання, смерть – теми, до яких Мунк повертався протягом свого творчого шляху. У віці сімнадцяти років він вступив до Королівської школи малювання. У 1889 році Мунк поїхав до Парижа, де познайомився з новими напрямками в живописі – постімпресіонізмом і зародженням модерну. 
Найкращі його твори були створені до нервового нападу 1908 року. Вони сповнені впізнаваних образів, що відображають самотність, відчуження і смерть. У Парижі він експериментував із літографією та гравюрою на дереві. Його гравюри – найвище досягнення майстра. У гравюрі та літографії Мунк втілював ті самі сюжети, що й у живописі, але з набагато більшою енергією, силою та оригінальністю. 
Повернувшись до Норвегії після проведених 8 місяців у санаторії, він оселився в передмісті Осло. Продаж гравюр і великі замовлення на монументальну декорацію громадських будівель забезпечили Мунку стабільний дохід. Він продовжував писати картини на теми, розроблені ще в молодості, і більш спокійні пейзажі аж до смерті 23 січня 1944 року. 
Його шлях як художника почався з презентації «Хворої дівчинки». Попри те, що критики вважали полотно бездарним, недбало виконаним, сам Мунк вважав цю картину своїм проривом. Після прохолодної зустрічі суспільством його творіння, Едвард перестав бути щирим у своїх роботах.
Була ще одна спроба увічнити пам'ять своєї сестри на полотні «Весна». Але виконано її було більше у стилі імпресіонізму. У 1889 р. відбувається переосмислення творчості, Мунк створює одне з найвідоміших полотен — «Ніч у Сен-Клу», присвячену його батькові. Мистецтвознавці бачать у картині як самого художника, так і його батька.
Він хотів показати становлення людини: від народження до її смерті. У цей цикл входять найвідоміші полотна Мунка: "Мадонна", "Крик", "Танець життя", "Попіл";"Меланхолія". Всього цикл складається з 22 картин, поділених на чотири великі групи: «Народження кохання», «Смерть» та інші... Повністю роботу над «Фризою» було завершено 1902 р. Ця робота передає життєве сприйняття Мунка та є відбитком його внутрішнього світу. За час їхнього створення у художника остаточно сформувався його власний стиль, який буде відомий як експресіонізм.  Полотно "Крик" вийшло настільки емоційним та яскравим, що нікого не залишило байдужим. Мистецтвознавці досі не зійшлися в єдиному трактуванні цього витвору мистецтва. Одні вважають, що художник хотів передати реакцію людини на крик природи (до речі, це була первісна назва картини).
Інші дотримуються думки, що Мунк, як і багато геніїв, мав якийсь дар передбачення. І у своїх роботах передбачав катастрофи та жахи, які чекають на людство. Сам художник написав про те, що його надихнуло на створення картини «Крик» у своєму щоденнику: це криваво-червоний захід сонця, дивлячись на який, його охопило почуття тривоги та жаху.
Тема страху проглядається по всьому творчому шляху Мунка. І «Крик» якраз став апофеозом вираження його емоцій. Пейзаж наближений до реалістичного, але саме центральний персонаж передає всю суть творіння. Відомо, що Едвард Мунк створив 40 варіантів картини. І в цьому немає нічого дивного, адже він був новатором і постійно експериментував у своїй роботі. Чотири з них — мальовничі, решта версій виготовлена у графіці.
Коли вперше «Крик» було показано на виставці 1893 р., громадськість поставилася до картини вкрай негативно. Довелося навіть запросити поліцію, щоб уберегти полотно від знищення відвідувачами. Пізніше цей шедевр став уособленням всього експресіонізму та однією зі значних робіт, що вплинули на розвиток живопису у 20-му столітті.
Але попри його величезне культурне значення, «Крик» чекала сумна доля, як і багато інших великих творів. Його стали постійно цитувати, робити карикатури, поступово знецінюючи значення полотна. Найвідоміша ілюзія на цю картину – маска з однойменного голлівудського фільму жахів. 
Едвард Мунк став одним із видатних художників свого часу. Попри заборони на живопис у юності, жорстку критику, суперечливий та складний характер, його роботи тепер відомі у всьому світі. Він зміг створити стиль, абсолютно протилежний до радісного, південного, сонячного імпресіонізму. Таке було під силу тільки норвезькому художнику з тонким сприйняттям світу. Портрет Едварда Мунка зображений на банкноті у 1000 норвезьких крон.
Творчість Едварда Мунка вплинула на розвиток мистецтва XX століття, особливо на такі напрями як експресіонізм і фовізм.

Список літератури

 

  1. Орлова Є.Г. Едвард Мунк і його мистецтво [Текст] / Є. Г. Орлова // Мистецтво в школі (музика, образотворче мистецтво, художня культура). - 2013. - N 11. - С. 15-17 - Бібліогр. наприкінці ст.

Інтернет-ресурси

 

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 1617181920 21
22 23 24 2526 27 28
2930