Картина романтичного реаліста Володимира Труша
Український художник Володимир Труш – автор чудових пейзажів, який передає мовою пензля глядачеві всю красу та тепло природи. Стиль його робіт зветься «романтичний реалізм».
Віртуоз, та й годі! Автор обожнює подорожі, а ще більше – їх застільний матеріальний супровід, який аранжує елегантно та щедро. Квіти на його столі є неодмінними сусідами фруктів. А у балерин під ногами метушиться білий пухнастий песик, як із роботи Каміло Інноченті, іншого віртуоза доби Новеченто.
Першим експонатом нашої віртуальної виставки однієї картини у 2022 році стала чудова робота Володимира Труша «Балерини з собачкою».
«Умовність», – всміхається автор. – «У гримерку ніхто собак ніколи не пускає». Але картини Володимира Труша позначені такою мірою візуальної переконливості, що над окремими деталями не замислюєшся. Песик «розряджає ситуацію», створює ілюзію емоційної злагоди, що її зась шукати поміж творчих людей.
Художник знає балетну ситуацію не з чужих слів: колись випадково втрапив за куліси Київської опери і з того часу не перестає писати її ефемерних мешканців. А тоді помітив і звичайне, рутинне: як теревенять про щось своє, тьмяно-буденне, красуні-танцівниці, як заграють із ними верткі мастаки-артисти балету…
Тільки на полотнах Труша балерин бачимо дуже далекими саме від щоденної марноти. Безмежно вродливі балерини… По двоє, по троє, зграйками. Переважно «в процесі»: вдягають пуанти, шнурують стрічки. Тренуються, звісно. Розігрують сценки майбутньої вистави.
Труш пише не шмат достеменної реальності, а мрію, до того ж – за певних зусиль цілком здійсненну. Кожна робота – виплеск якоїсь святої спонтанності, протуберанець імпресії.
Вперше після імпресіоністів людство усвідомлює значущість «простого, людського щастя», розчиненого у дзвінкому, як ранок, повсякденні. Як там мовлять французи, «La joie de vivre», а наші: «Передчуття свята».
А свято, святе щастя – он воно, поруч. За рогом, де ще ростуть дикої краси квіти, дітлахи граються зі щигликом та лялькою (ще один постійний атрибут у малярстві Володимира Труша), і балерини налаштовуються до виходу на сцену… А митець невтомно готує палітру, вдивляючись у невигадливі, але такі заманливі розкоші повсякдення. Сьогодні з-під його пензля вийде ще одне полотно. І воно гідно прикрасить чиюсь оселю.
Підготувала Ольга Руптанова