Кіноафіша 2024. Ч.2

Продовжуємо знайомитись з добіркою українських фільмів 2024 року, які приємно вражають та повертають віру у вітчизняний кінематограф.

4. Історична драма

«БожеВільні» (режисер Денис Тарасов). Події стрічки розгортаються у 70-х роках навколо головного героя – Андрія Довженка. За небажання зректися своїх переконань він потрапляє під дію каральної психіатрії. Перед ним постає вибір – співпрацювати з КДБ і повернутися до сім’ї чи розкрити правду про дисидентів, закатованих у психлікарнях. Фільм «БожеВільні» – не лише страшна сторінка з історії СРСР. Це нагадування про те, що будь-яка диктатура є загрозою для людства загалом. Вона прагне лише поневолення, лише знищення будь-якого натяку на незгоду з системою. Історична драма «БожеВільні» отримала спецвідзнаку на Варшавському кінофестивалі.

Фільм «БожеВільні». Фото: ZHOVTEN cinema

5. Романтична комедія, фентезі з елементами екшену, сімейне кіно

«Смак свободи» (режисер: Олександр Березань). Стрічка про те, як молода кухарка Варвара втрачає роботу в придорожньому кафе через нестандартний підхід до кулінарії. Вона не здається і вирушає до Львова у пошуках своєї мрії – стати шефинею в престижному ресторані. Там вона знаходить забуту кулінарну книгу Ольги Франко і… трапляються магічні події: дух Франко їй допомагає, надихаючи її та змінюючи її життя. Фільм популяризує спадщину Ольги Франко, авторки першої української книги здорового харчування з більш ніж 1000 рецептів. Позитив і сімейна атмосфера – добрий, світлий кінофільм з романтизмом, гумором і теплими стосунками, за перші 3–4 тижні зібрав понад ₴2,5 млн, продано понад 16 600 квитків. Нагороди на фестивалі у Франції Silence ça Touille та відкриття кінофесту в Польщі.

Постер фільму «Смак свободи». Фото: Галицький кореспондент

6. Містичний хорор*, «фільм-помста» на сучасний лад

«Конотопська відьма» (режисер: Андрій Колесник). Сюжет зосереджується на парі Олени та Андрія, що живуть, насолоджуючись кожною миттю. Однак починається вторгнення російських військ. Намагаючись виїхати із зони бойових дій, пара натрапляє на росіян і хлопець головної героїні – гине. Колись давно дівчина відмовилася від свого відьомського дару заради кохання, але тепер лють досягла нових масштабів. Тепер Олена не шкодуватиме сил та не полінується вигадувати щоразу жорстокішу розправу. Загальні збори – 55,6 млн ₴, найкасовіший український хорор. «Конотопська відьма» – амбітний український фільм з сильними візуальними елементами, який став касовим хітом, але отримав змішані реакції через поверхневість сюжету та наголос на атмосфері жорстокості.

7. Трагікомедія

«Мій карпатський дідусь» (режисер: Заза Буадзе). Головна тема: пошук взаєморозуміння між поколіннями, відкриття цінності сімейних зв’язків та компромісу. За сюжетом, хлопчик на ім'я Мікаеле – звичайний підліток, який живе в Італії. Його мама, українка, раптово помирає, тому він має виконати заповіт – відвезти прах до рідного села в Карпатах, де мешкає його дідусь.  Через мовний та культурний бар'єр дід з онуком, мусили навчитися приймати один одного, відкривши справжнє значення слова «родина». Починається битва поколінь, яку хлопець та дідусь мають пройти і зробити висновки. Стрічка сповнена карпатського колориту, поєднання гумору та емоційності. Фільм очолив рейтинг топ 10 фільмів на українському Netflix у перший тиждень травня 2024 року, випередивши документальний фільм «20 днів у Маріуполі». Поєднання теплого гумору та емоційної драми зворушує душу. Культурне переплетення: Італія –  Україна, молодість – досвід.

Кадр з фільму «Мій карпатський дідусь». Фото: Україна INFO

Українське кіно впевнено доводить, що жанрова різноманітність – не розкіш, а необхідність, щоб достукатися до кожного глядача. Історії розповідаються різними голосами, у різних формах – і саме в цьому сила сучасного українського кінематографа. У цих стрічках – наш біль і наша надія, наша пам’ять і майбутнє.

Пропонуємо вашій увазі два найкращих українських онлайн ресурси  Pidbirka та Kinohata, які є надійними провідниками у світі кіно, допомагаючи глядачам знаходити цікаві фільми та серіали для перегляду.


Хорор (англ. horror) – це жанр у літературі, кіно, театрі, іграх чи мистецтві, який має на меті викликати в глядача або читача страх, жах, напругу або тривогу. Це емоційне переживання – основна «фішка» жанру.

Джерела:

  1. «КіноХаб»: топ прем'єр 2024 року та найкасовіші фільми України [Електронний ресурс] // Дім : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://kanaldim.tv/kinohab-top-premyer-2024-roku-ta-najkasovishi-filmy-ukrayiny/?utm_source=chatgpt.com.  – Назва з екрана. – Дата публікації : 21.07.2024. – Дата звернення : 15.06.2025.
  2. Безкоравайна Є. Яким вийшов фільм «Конотопська відьма»? [Електронний ресурс] / Єлизавета Безкоравайна  // Сенсор : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://sensormedia.com.ua/cinema/yakym-vyjshov-film-konotopska-vidma/?utm_source=chatgpt.com. – Назва з екрана. – Дата публікації : 21.08.2024. – Дата звернення : 16.06.2025.
  3. Буняк В.  Фільм Дениса Тарасова «БожеВільні» з 17 жовтня виходить в український прокат [Електронний ресурс] / Валерія Буняк // детектор медіа : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://detector.media/infospace/article/223728/2024-03-03-film-denysa-tarasova-bozhevilni-z-17-zhovtnya-vykhodyt-v-ukrainskyy-prokat/?utm_source=chatgpt.com.  – Назва з екрана. – Дата публікації : 03.03.2024. – Дата звернення : 14.06.2025.
  4. Заблоцька О. Історична драма «БожеВільні» отримала спецвідзнаку на Варшавському кінофестивалі [Електронний ресурс] / Оксана Заблоцька // Суспільне культура : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/culture/594939-istoricna-drama-bozevilni-otrimala-specvidznaku-na-varsavskomu-kinofestivali/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 16.10.2023. – Дата звернення : 18.06.2025
  5. Маркопольська Т. Мій карпатський дідусь [Електронний ресурс] / Тетяна  Маркопольська // Район культура : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу :https://kultura.rayon.in.ua/blogs/665072-trudnoshchi-perekladu-u-stosunkakh-pokolin-u-filmi-miy-karpatskiy-didus?utm_source=chatgpt.com. – Назва з екрана. – Дата публікації : 30.12.2023. – Дата звернення : 18.06.2025.  
  6. Тимчук С. Українська стрічка «Смак Свободи» зібрала понад 2,5 млн грн за три тижні в кінопрокаті [Електронний ресурс] / Світлана Тимчук  // Галицький кореспондент : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://gk-press.if.ua/ukrayinska-strichka-smak-svobody-zibrala-ponad-2-5-mln-grn-za-try-tyzhni-v-kinoprokati/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 28.03.2024. – Дата звернення : 16.06.2025.

Календар подій

  1 2 3456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031