Головна Мистецькі постаті Митці України Легенда українського хорового співу Павло Муравський: до 110-річчя від дня народження

Легенда українського хорового співу Павло Муравський: до 110-річчя від дня народження

Павло Муравський — один із найобдарованіших диригентів ХХ століття  народився 30 липня 1914 року в селі Дмитрашківка Піщанського району Вінницької області. Співочу науку Павло засвоїв з народної пісні, а першими вчителями й наставниками з музики були його дядько Сергій Юхимович Могилевський та двоюрідний брат Степан Андрійович Білянський, який співав у хорі під керівництвом Миколи Леонтовича. Саме вони навчили Павла грати на скрипці і  спрямували його на мистецький шлях, допомігши вступити до  Київської музпрофшколи (невдовзі реорганізована в Київський музичний технікум). На все життя запам'ятав Павло вступний іспит, адже в приймальній комісії були такі видатні митці як Левко Ревуцький, Борис Лятошинський, Григорій Верьовка, Гліб Таранов. Після закінчення технікуму у 1934 р. Муравський працював учителем музики в середній школі м. Чорнобиль і керував дитячими хорами.

Згодом, за наполяганням дядька Сергія Юхимовича, юнак вступив на дириґентсько-хоровий факультет Київської державної консерваторії, яку закінчив у червні 1941 року. Роки навчання поєднував з виконавською та педагогічною діяльністю: викладав у Львівській консерваторії і паралельно диригував  львівським обласним хором «Трембіта». По закінченню консерваторії з 1964 по 1969 роки  Павло Іванович працював художнім керівником і головним дириґентом Державної заслуженої академічної хорової капели «Думка» (м. Київ). Саме в цей період йому пощастило зустрітися з відомим оперним співаком Борисом Гмирею. В результаті тривалої і наполегливої співпраці їхні спільні виступи досягли високого рівня. Це були концерти з творів української класики, зокрема на вірші Т. Шевченка.

Блискучі виступи творчих колективів «Трембіта» й «Думка», які чарували не одне покоління слухачів майже на всьому Євразійському континенті, неодноразові перемоги на престижних міжнародних конкурсах студентського хору Національної музичної академії України під керівництвом легендарного маестро, засвідчували велич таланту й педагогічного хисту патріарха хорового акапельного співу П. І. Муравського. У співпраці з цими колективами маестро записав на платівки, касети й компакт-диски понад 1000 хорових творів різних авторів: А. Веделя, Г. Сковороди, О. Кошиці, Л. Бетховена, А. Моцарта, Дж. Верді, Г. Малера та  багатьох інших українських та зарубіжних композиторів.

 З 1969 року Муравський обіймає посади: викладача  Київської державної консерваторії та художнього керівника й головного дириґента хору студентів дириґентсько-хорового факультету. Під його орудою студентський хор проводив гастрольну діяльність, здійснив низку записів хорового співу, зокрема у 1977 році — 37 творів М. Леонтовича. Велику творчу перемогу здобув студентський хор консерваторії під керівництвом Муравського на Міжнародному хоровому фестивалі в Канаді у 1993 році, виборовши перше місце серед 84 хорів з різних країн світу.

На 95-літній ювілей П. І. Муравського до Києва прибула делегація із його рідного села Дмитрашківка Піщанського району. Вітаючи ювіляра з днем народження, даруючи йому запашний коровай на вишитому подільському рушникові, земляки порадували Павла Івановича, що розпочато будівництво хати й створення Меморіальної садиби-музею його імені та показали перші фотографії ведення робіт. Хорового майстра до сліз  схвилювала ця новина, й  він перейнявся бажанням допомогти землякам у цій справі: передав для музею велику кількість матеріалів, що висвітлюють життя, творчу й педагогічну діяльність, рояль, особисті речі й надав фінансову підтримку. 21 листопада 2009 року на урочисточті до Дмитрашківки з Києва прибули 95-літній Муравський із сином В. П. Муравським – Лауреатом Міжнародного конкурсу піаністів і невісткою Т. М. Муравською. Радість і щастя переповнювало людей на благословенній Подільській землі, яка дала Україні й світові генія української музики Миколу Леонтовича та великого диригента й педагога ХХ–ХХІ століть Павла Муравського. Це один із небагатьох прикладів в Україні, коли ще за життя видатного митця заслужено пошановано й гідно оцінено його творчість. Під час відкриття Меморіальної садиби-музею земляки ще й започаткували Міжнародний фестиваль хорового мистецтва імені П. І. Муравського, який проводитиметься на батьківщині маестро, в селі Дмитрашківка, щороку в день його народження – 30 липня.

Протягом останніх 23 років, незважаючи на свій поважний вік, Павло Іванович самовіддано працював над здійсненням свого заповітного задуму – запису Хорової Шевченкіани й домагався створення з цією метою взірцевого академічного колективу. Маестро доводив загальнонаціональну важливість поширення в українському суспільстві співаної поезії Великого Кобзаря. У 2010 році за підтримки Національної радіокомпанії України та Благодійної організації «Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» вийшов у світ аудіоальбом під назвою «Пісенний «Кобзар». Дириґує Павло Муравський». Цим еталонним музичним альбомом з трьох компакт-дисків, до яких увійшли 32 твори, записані самим Маестро з керованими ним хоровими колективами, започатковано аудіовидання хорової Шевченкіани з задуманої серії «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар». Далі учні й послідовники Павла Муравського протягом 2015–2018 років завершили здійснення заповітного мистецького задуму Маестро – записали три музичні альбоми «Пісенного «Кобзаря» на основі Зібрання хорових творів у семи томах «Тарас Шевченко. Пісенний «Кобзар» Хорова Шевченкіана», що його уклав П. І. Муравський.

Як педагог Павло Муравський виховав понад 1000 дириґентів-хормейстерів, ствердив принципові засади акапельного академічного співу Київської хорової школи і явив власний феномен – Хорову школу Павла Муравського. Характерною особливістю інтерпретацій хормейстера є проникнення в народну пісню, її зміст, характер і колорит, бажання відобразити її національну основу та природу.

Помер диригент у 100-річному віці 6 жовтня 2014 року. Похований на Байковому кладовищі.

П. І. Муравський лишається взірцем самовідданого служіння рідному народові, збереження й примноження його унікального духовного надбання –хорового співу як базового мистецтва в українській культурі. Протягом 80 років мистецько-педагогічної праці він дбав про чистоту та високу якість українського хорового співу. Мистецтво маестро шанують учні, послідовники і всі поціновувачі хорового співу в Україні й світі.

Інтернет-посилання:

1.Земляки вшанували Павла Муравського – живу легенду українського хорового мистецтва ХХ–ХХІ століть

2. Павло Муравський

3. Хорова школа Павла Муравського

4.  Муравський Павло Іванович

5. «Будьмо знайомі». Павло Муравський

6. Українська пісня "Буковинська полька" (Bukovynian Polka) - капела "Трембіта"

7. Хорова капела «Думка» Туман хвилями лягає

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
18192021222324
252627282930