Країни Балтії завжди залишалися одними із найвідданіших друзів України, демонструючи підтримку не тільки на політичному рівні та у вигляді гуманітарної допомоги, а й у філателістичному просторі.
Естонія
24 березня 2022 року Omniva (Пошта Естонії) випустила поштову марку «Слава Україні!». На ній зображено голуба миру на тлі кольорів українського прапора, а також написи: українською «Слава Україні!» та естонською «Eesti toetab Ukrainat» («Естонія підтримує Україну»). Кожен, хто її придбає, може розсилати листи по всьому світу і таким чином висловлювати свою підтримку незалежності України.

Поштова марка «Слава Україні!» та естонською «Eesti toetab Ukrainat» («Естонія підтримує Україну»)
Дизайн Omniva створено у співпраці з рекламною агенцією Utopia. Номінал марки – 1,90 євро, тираж – 50 000 екземплярів. Призначена для відправлення по всьому світу.
Латвія
10 березня 2022 року Пошта Латвії ввела в обіг блок із трьох марок «Вторгнення росії в Україну» (Russian Invasion of Ukraine) та спеціальні конверти. На поштовій марці – зображення державних прапорів України й Латвії та напис «Ми з вами!» українською і латиською мовами. На купоні відтворено Монумент Незалежності України в Києві та Монумент Свободи Латвії в Ризі, а також розміщено написи «Ми з вами!» й «Слава Україні!» українською та латиською мовами.

Блок із трьох поштових марок Латвії «Вторгнення росії в Україну»
Дизайнер – Ґіртс Ґріва (Ģirts Grīva). Поштовий випуск є благодійним: половину прибутку від продажу марок та конвертів спрямовано на благодійну організацію Ziedot.lv для допомоги Україні. Дохід – 189 000 доларів, з яких 94 000 доларів пішли на підтримку України. Загалом Пошта Латвії запланувала випустити 20 000 блоків із марками по 9 євро – кожен. Номінальна вартість кожної марки у блоці – 1,44 євро.
Литва
6 травня 2022 року Lietuvos paštas (Пошта Литви) ввела в обіг поштову марку «Ukrainos laisvės gynėjams» («Захисники української свободи»). На ескізі зображені люди в синьому та жовтому одязі, що обіймаються. Саме обійми символізують підтримку українців, які захищають свою свободу. Дизайн: Егле Кірліте (Eglė Kirlytė).
На мініаркуші – 4 марки + 2 купони. Номінальна вартість – 1 євро + 1 євро благодійної складової. Тираж поштової марки – 40 тис. екземплярів.
Кошти, зібрані з продажу марок, були передані організації «Mēlyna ir Geltona» («Синьо-жовті»), яка підтримує український спротив з 2014 року, забезпечуючи військових та волонтерів нелетальними засобами для боротьби з російською агресією.
Також литовці запустили у продаж марку із зображенням «Байрактара», на який назбирали кошти за три дні, щоб передати його ЗСУ.
Вражений народною підтримкою, турецький виробник безпілотників вирішив не продавати, а подарувати «Байрактар» Литви. Проте зібрані кошти все ж не залишилися без діла. Їх використали для закупівлі необхідного обладнання для українських захисників. Ця акція стала знаковою, започаткувавши традицію, яку згодом продовжили й в Україні. Яскравим прикладом став проєкт «Народний Байрактар», організований Фондом Сергія Притули.
Словаччина
16 вересня 2022 року Slovenská Pošta (Пошта Словаччини) представила особливу поштову марку під назвою «Солідарність з Україною». Вона стала не лише філателістичним випуском, а й чутливим відображенням однієї з найболючіших сторінок сучасної історії.
Центральним образом марки є українська жінка в традиційному зимовому вбранні. Вона уособлює мільйони українок, які після 24 лютого 2022 року були змушені покинути рідні домівки, рятуючи своїх дітей від жахів війни. Цей узагальнений образ став символом жіночої сили, гідності та незламності в обличчі трагедії.
Автором дизайну поштової марки виступив словацький художник Петер Конечний (Peter Konečný). Особливої уваги заслуговує й поштова символіка, що супроводжує випуск. Першоденний штемпель став витонченою метафорою до всесвітньо відомого вислову про напрямок російського військового корабля – на знак опору, гідності та незламності українського народу. Дизайн конверта та штемпеля першого дня створив український митець Микола Коваленко.
Марка номіналом 0,75 євро вийшла тиражем у 500 тисяч екземплярів. Цей філателістичний випуск має особливий емоційний підтекст. Від початку повномасштабного вторгнення кордон Словаччини перетнули понад 700 тисяч громадян України. Хоча багато українців вирушили далі до інших країн Європи, понад 90 тисяч осіб попросили захисту безпосередньо у Словаччині.
Таким чином, марка «Солідарність з Україною» стала щирим знаком вдячності, підтримки й співчуття від народу Словаччини до українського народу в часи випробувань.
Канада
Канада, яка має чисельну українську діаспору, також не залишилася осторонь.
7 липня 2022 року Canada Post (Пошта Канади) випустила поштову марку «Help for Ukraine» («Допомога Україні») із зображенням соняшника – національного символу України. Дизайнер – Елен Лере (Hélène L'Heureux).
Це перша благодійна марка Канади, випущена для підтримки іншої країни. Цим благодійним випуском Пошта Канади підкреслила міцний історичний зв’язок між Канадою та Україною.
З кожного буклета з 10 марок жертвувалося 1 долар, а з кожного конверта «Перший день» – 10 центів. Зібрані кошти передано Канадсько-українській фундації (CUF). Тираж – 500 000 екземплярів.
Чехія
9 травня 2022 року Česká pošta (Пошта Чехії) вшанувала боротьбу українського народу, випустивши символічний поштовий аркуш, присвячений українським героям. Тираж аркуша обмежений і становить лише 2022 екземпляри – своєрідний відсил до року початку повномасштабного вторгнення.
На аркуші розміщено сім марок, кожна з яких зображує одну з найвідоміших архітектурних пам’яток Праги – «Дім, що танцює» (Tančící dům). Цей модерністський символ чеської столиці в контексті випуску набуває нового змісту – як образ незламності, руху та змін.

Лист марок «Дім, що танцює» (Чехія)
Особливу увагу привертають купони, що доповнюють аркуш. Вони прикрашені українським прапором, картою України, а також логотипами Чеської Пошти, виконаними у синьо-жовтій гамі. Це – виразна демонстрація солідарності та підтримки з боку чеського народу.
Вартість аркуша складає 593 чеські крони, і він миттєво став предметом зацікавлення серед філателістів та поціновувачів сучасної історії, адже поєднує культурний спадок Чехії з актуальною темою підтримки України.
Хорватія
12 квітня 2022 року Пошта Хорватії (Hrvatska pošta) випустила поштову марку та конверт «Перший день» під назвою «ZA MIR U UKRAJINI» («За світ в Україні»). Цей випуск став символом підтримки України та прагнення миру.
Марка надрукована тиражем 30 000 примірників. Її номінал позначено літерою B, що відповідає вартості міжнародного відправлення ваги до 50 г. Випуск представлений у форматі мініатюри, що містить 8 марок.
На поштовій марці зображено блакитне небо та жовте ріпакове поле, що нагадує український прапор. Дизайн: Аленка Лаліч (Alenka Lalić).
У такі складні часи ця поштова марка стала не лише художнім символом, а й виразом дружби між Хорватією та Україною, що відображає підтримку відновлення світу, повернення переселенців та нормалізацію життя на українських територіях.
Сьєрра-Леоне (Країна в Західній Африці)
Варто зазначити, що благодійні або тематичні поштові випуски, присвячені Україні, стали справжнім міжнародним явищем. Деякі країни, навіть географічно віддалені, долучилися до цієї підтримки.
Одним із таких прикладів стала Сьєрра-Леоне – країна в Західній Африці, відома своїми філателістичними серіями. Вона стала рекордсменом за кількістю марок, присвячених Україні. Станом на сьогодні в Сьєрра-Леоне випущено щонайменше 19 тематичних марок. Серед них – марка «Слава Україні», випуски, присвячені Папі Франциску, з написом «Папа Франциск молиться за Україну», а також серії: «Пожежники-герої України», «Селебріті за Україну», «Полковник Оксанченко», «Військові літаки України». Також в обігу є марка, присвячена Президенту України.
Поштові мініатюри, створені у найрізноманітніших куточках планети, перетворилися на унікальні історичні артефакти. Вони зафіксували в собі не лише естетику, а й світову підтримку України у найтемніші часи. Адже справжня дружба між народами проявляється не лише в офіційних заявах чи політичних жестах, а й у маленьких, проте надзвичайно важливих знаках – як от зображення на поштових марках, що мандрують світом. Кожна з цих марок несе простий, але надзвичайно потужний меседж: «Україна не одна. Світ із нею. Правда – за нею».
Джерела:
- Поштові марки з усього світу на підтримку України [Електронний ресурс] // Укрпошта. Головна пошта країни : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrposhta.ua/ua/marky-na-pidtrymku-ukrainy. – Назва з екрана. – Дата звернення : 19.03.2025.
- Поштові марки як креативна зброя [Електронний ресурс] // Ukraїner : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.ukrainer.net/marky-zbroia/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 03.07.2022. – Дата звернення : 08.02.2025.
- «Укрпошта» презентувала 15 марок, присвячених країнам, які підтримали Україну, – сюжет [Електронний ресурс] // 5 канал. Твій. Український. Інформаційний : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.5.ua/suspilstvo/ukrposhta-prezentuvala-15-marok-prysviachenykh-krainam-iaki-pidtrymaly-ukrainu-siuzhet-302781.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 05.04.2022. – Дата звернення : 19.03.2025.
- Уляницький Д., Кацило Д., Ланда В. Крейсер «Москва», Зеленський і Польща з вами. Вже 11 країн світу випустили марки в підтримку України. Чому вони це роблять і скільки заробляють [Електронний ресурс] / Дмитро Уляницький, Денис Кацило, Володимир Ланда // Журнал Forbes Ukraine : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://forbes.ua/inside/kreyser-moskva-zelenskiy-i-polshcha-z-vami-vzhe-11-krain-svitu-vipustili-marki-v-pidtrimku-ukraini-chomu-voni-tse-roblyat-i-skilki-zaroblyayut-20052022-6062. – Назва з екрана. – Дата публікації : 20.05.2022. – Дата звернення : 19.03.2025.
- Федотова Н.О. Батальний жанр. Групова робота «Створення ескізів серії поштових марок для відображення баталій сучасної війни\віри в ЗСУ» [Електронний ресурс] / Наталі Федотова // Всеосвіта. Національна освітня платформа! : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vseosvita.ua/lesson/batalnyi-zhanr-hrupova-robota-stvorennia-eskiziv-serii-poshtovykh-marok-dlia-vidobrazhennia-batalii-suchasnoi-viinyviry-v-zsu-550048.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 15.11.2023. – Дата звернення : 19.03.2025.
Підготувала Ірина Курашова
Використано фотоматеріали з вебсайту «Укрпошта. Головна пошта країни» та інших відкритих джерел