Головна Мистецькі постаті Митці України Майстриня глиняної іграшки Олександра Селюченко

Майстриня глиняної іграшки Олександра Селюченко

6 травня 2021 року минуло 100 років від дня народження славетної опішненської гончарки, неперевершеної майстрині української глиняної іграшки, заслуженого майстра народної творчості України, членкині Спілки художників України – Олександри Федорівни Селюченко (6.05.1921–23.06.1987).

Народившись в селі Опішне на Полтавщині в родині звичайних гончарів, Олександра з дитинства залучалася до роботи з глиною. Після закінчення семирічки та дворічної керамічної школи повернулася до рідного села, працювала на заводі «Художній керамік». Серед її доробку велика кількість анімалістичних та жіночих фігурок.

Сходження до мистецького олімпу розпочалося після Всеукраїнської виставки дитячої іграшки в Києві (1949), де її вироби зайняли призове місце. Після цього вони були експонатами багатьох обласних, республіканських і міжнародних мистецьких виставок. Роботи Олександри Селюченко бачили й за кордоном, і неодноразово вони відзначалися високими нагородами.

У місцевій школі Олександра Селюченко вела урок ліплення і, взагалі, була ентузіастом прилучення молоді до гончарства. Під час відряджень до Києва, у Музей народної архітектури і побуту, особливо в дні свят народної творчості, які, як правило, відбувалися на відкритому повітрі, навколо неї завжди юрмилася дітвора. Дітей вона дуже любила, хоч за життя не зазнала материнського щастя. Усе, що ліпила, дарувала людям, але дуже переймалася за подальшу долю своїх виробів.

Мистецтвознавці називають Олександру Селюченко «самобутнім гончарським мудрецем», «ідеологом вітчизняного культу глини».

На її долю випало пережити зі своєю землею нелегкі часи голодомору 1932-33 років, лихоліття Другої світової війни, важкі повоєнні роки. Свій вік Олександра Федорівна прожила самотньо, майже у злиднях. Всю свою енергію, нереалізовану любов, пристрасть вкладала в натхненну творчість. «Коли сідала я за глину, я ставала іншою, я всю душу віддавала їй», – писала О.Селюченко. Кераміка для неї була не заробітком, не засобом для існування, а можливістю самовираження, основним джерелом радості та краси. Це було справжнє, наповнене сенсом життя.

Художній світ Олександри Селюченко сповнений чистотою та світлом, красою та добром, теплом та дотепним полтавським гумором. Тисячі створених майстринею образів-персонажів розкривають різноманітні грані людського буття, людських взаємин. Вірна національній традиції, тонко відчуваючи народний характер та психологію українців, художниця створила дивовижно оптимістичний, грайливий, добрий, веселий світ, де немає місця смутку та скорботі. Її твори вирізняють багатство пластики, свобода форм.

Спадщина Гончарівни величезна: понад 1000 творів зберігаються у Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному, безліч її іграшок розлетілися, роз’їхалися по просторах української землі та за її межами. У Музеї українського народного декоративного мистецтва зберігається невелика часточка творчого доробку майстрині (120 творів), з них на виставці представлені 43 роботи. Це забавні свищики на теми народних казок, скульптурні композиції за мотивами літературних творів («Наталка-Полтавка» І.Котляревського, «Ніч перед Різдвом» М.Гоголя, «Лісова пісня» Л.Українки), традиційні скульптури – хвалькуваті козаки, поважні «барині», забавні «вершники».

Творчість Олександри Селюченко – взірець самовідданої любові до ремесла, натхнення творчим процесом, усвідомлення свого місця в національній етнокультурі, сповідування батьківських заповітів. Її творчий доробок належить не тільки Полтавщині, Україні, але й усьому світові, бо справжнє мистецтво – навіки, воно не знає кордонів і перешкод.

Джерела:

  1. Герасименко, Арсеній. Люди і глина [Текст] / А. Герасименко, Н. Вантєєва // Міжнародний туризм : журн. про мандрівки та відпочинок. - 2015. - N 5. - С. 136-143.
  2. Ібрагімова, Наталя. «Чародійниця глиняної іграшки» [Текст] / Н. Ібрагімова // Слово Просвіти : всеукр. культуролог. тижневик. - 2017. - N 22(1-7 черв.). - С. 15.
  3. Ібрагімова, Наталя. Етнографічне горно Селюченко [Текст] / Н. Ібрагімова // Слово Просвіти : всеукр. культуролог. тижневик. - 2019. - N 45(7-13 листоп.). - С. 13.            
  4. Гончарівна
  5. Класик глиняної іграшки: 99 років тому в Опішні народилася майстриня Олександра Селюченко
  6. Фільм про велич і трагедію одинокої творчості славетної гончарки Олександри Селюченко

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
18192021222324
252627282930