"Мистецькі обрії Михайла Жука"

2 жовтня виповнюється 140 років українському художнику, графіку, керамісту, видатному педагогу, письменнику, прихильнику стилю модерн - Михайлу  Жуку. Митець народився у містечку Каховка Херсонської області в бідній родині робітника-маляра.  Тому з дитинства змушений був заробляти на шматок хліба: фарбував паркани, підмальовував вивіски та простенькі ікони. Коли хлопчикові виповнилося 13 років родина переїхала до Києва. Михайло вступив до Київської малювальної школи Олександра Мурашка, де його наставниками стали Харитон Платонов і Микола Пимоненко. Київська школа дала Михайлові Жуку ґрунтовні знання основ художньої грамоти. Потрібно було їх закріплювати й удосконалювати для подальшої творчої роботи.
Тож, скінчивши 1899 року навчання у школі Мурашка, він одразу вступив до училища живопису, скульптури та архітектури.
Після довгих розмов з М.І. Мурашком та Л.М. Ковальським, уже за рік він наважується їхати за кордон — до Краківської академії. Тут молодий художник потрапив в атмосферу, яка більше відповідала його духовним запитам. Її формували прогресивно настроєні діячі польської та української культури, які завзято обстоювали політичні права та національне самовизначення своїх народів.
На той час Краківська школа образотворчих мистецтв була реорганізована Юліаном Фалатом в Академію мистецтв. Михайло Жук навчався у знаних майстрів: Юзефа Мехоффера — лауреата Паризької академії, Яна Станіславського — поета українського краєвиду та Станіслава Виспянського — художника, збирача художнього фольклору, поета і драматурга.
Саме у Кракові Жук зацікавився модерном, який буквально полонив тодішню Європу. Митець чудово поєднав досягнення європейської графіки з традиціями українського народного живопису з його тяжінням до орнаментально-декоративного стилю, створивши таким чином єдиний художній організм.

Особливе місце в його творах займають квіти. Ця тендітна і поетична тема надихала майстра протягом усього життя. Художник присвячував їм окремі панно, віртуозно передаючи найдрібніші деталі ніжних рослин. Квіткові композиції є також важливим елементом в його портретах, оформленні книг і кераміки. 

Впродовж 1905–1916 років митець жив у Чернігові, з цим містом його поєднувала багаторічна дружба з родиною Коцюбинських, Миколою Лисенком, Миколою Вороним, Павлом Тичиною. Жук збирав у своєму домі творчих особистостей, даючи можливість вільного і плідного спілкування письменникам і художникам. 

Михайло Жук був також різнобічним графіком. Захопившись силуетом, не проминув екслібриса, здійснивши значний внесок у становлення цього жанру в сучасному українському мистецтві. Йому було притаманне синтетичне відчуття мистецтва. Послідовний прихильник символізму та стилю модерн, він разом з тим опанував пластичні відкриття нових авангардних течій.  З 1917 року Михайло Жук мав можливість спілкуватися з такими художниками, як Георгій Нарбут, Василь Кричевський та Михайло Бойчук. Можливо, саме вони вплинули на митця і спонукали його до нових формальних пошуків.

Майже 40 років творчість митця була тісно пов’язана з Одесою (з 1925 і до 1964 років). Тут він викладав і був проректором Художнього інституту.
У 1925 році художник створив серію портретних плакатів (близько 30-ти) у техніці кольорової літографії, у 1932 – блискучу серію гравюрних портретів (з натури) українських письменників, своїх сучасників.

Мистецькі твори М.І. Жука експонувались в Україні та за кордоном. Він брав участь у першій виставці філії Асоціації художників Червоної України в Херсоні.
Останні роки життя художник тяжко хворів, був прикутий до ліжка. В цей час він віддавав перевагу літературній діяльності: писав спогади, вірші, в яких почесне місце було відведене Одесі, її героїчному минулому і, звичайно ж, морю. 
Помер Михайло Іванович  в Одесі у 1964 році.
Отже, Михайло Жук - талановитий художник, який зробив неоціненний внесок у скарбницю рідної культури.

Література

1. Школьна Ольга. Михайло Жук, який дуже голосно мовчав [Текст] : [художник, уродженець м. Каховки] / О. Школьна // Образотворче мистецтво. - 2008. - N3. - С. 38-43. 
2. Чуприна Володимир Григорович. Майстер графічних портретів [Текст] / В. Чуприна // Вечерний Херсон. - 2011. - N 13(17 февр.). - С. 11 
3.Кудлач Володимир. На тлі жорстокої епохи квіти у розніженій душі [Текст] : до 130-річчя від дня народження Михайла Жука / В. Кудлач // Образотворче мистецтво. - 2014. - N 1. - С. 112-115 
4. Козирод Іван. Михайло Іванович Жук [Текст] : до 130-річчя від дня народження / І. Козирод, Г. Мироненко // Образотворче мистецтво. - 2014. - N 3. - С. 62-65 
5. Соколюк Людмила. Декоративні перлини Михайла Жука [Текст] / Л. Соколюк // Образотворче мистецтво. - 2017. - N 3. - С. 76-79 - Бібліогр. на боковиках 
6. Харківська Н.І. Михайло Жук [Текст] / Н. І. Харківська // Мистецтво в школі (музика, образотворче мистецтво, художня культура). - 2019. - N 1. - С. 40-42 

Інтернет-посилання

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 1617181920 21
22 23 24 2526 27 28
2930