«Різдвяна кутя: традиції, рецепти та обряди»: народознавча онлайн-година
Наближається Різдво – найулюбленіше свято всіх українців. Це час радості, тепла і родинного затишку. У кожній хаті готуються до Святвечора. Господині накривають святковий стіл і першою обов'язково подають кутю, бо вона є символом єдності родини та достатку. Тож, напередодні свята бібліотекарка відділу мистецтв Гончарівки провела народознавчу онлайн-годину «Різдвяна кутя: традиції, рецепти та обряди» для учнів Баратівської гімназії Баштанського району Миколаївської області. На початку діти переглянули яскраву презентацію з ілюстраціями святкового столу, зображенням куті та цікавими фактами. Дізналися, як готують кутю, що символізують її складові і які обряди і традиції з нею пов'язані. Слово КУТЯ перекладається як «варене зерно». Вона готується з багатьох складників, і кожен із них має своє символічне значення. Основа куті – це завжди зерно, зазвичай – пшениця, яка символізує життя, добробут і родючість. Мед додає куті солодкого смаку, духмяності і символізує радість у родині. Мак використовують для особливого смаку. Він символізує затишок, спокій і родючість (колись вірили, що мак захищає оселю від злих духів і приносить мир). Горіхи додають куті хрумкого смаку, міцності та сили і символізують міцне здоров'я і довголіття. Родзинки – радість і достаток у родині. Коли всі ці складники поєднуються, утворюється смачна і корисна страва. Проте в різних регіонах України кутю готують по-різному, додаючи до неї місцеві особливості та улюблені інгредієнти. У західних областях до куті часто додають чимало меду, горіхів і родзинок та навіть халви, щоб страва була особливо солодкою. На сході та півдні України іноді додають узвар або варення для більш насиченого смаку. У центральній частині популярна пшенична кутя з маком, тоді як на Поліссі можуть використовувати перловку чи ячмінь. Кожен регіон зберігає свої кулінарні традиції, що робить цю страву ще більш унікальною. Доволі цікавими для учнів були саме ритуали, пов’язані з кутею. Вважається, що кожна ложка куті приносить у дім трішки чарів, тому, куштуючи кутю, треба подумки загадувати бажання.
На заході діти слухали колядки, а потім і самі співали. Розповідали, як вони минулого року ходили колядувати та які подарунки за це отримали.
Наприкінці уроку, щоб закріпити отримані знання, учні із задоволенням відповіли на запитання вікторини «Кутя: наше національне блюдо». На останок ще й отримали творче домашнє завдання – намалювали святковий стіл із кутею.
Присутні залишилися задоволеними, а багато хто пообіцяв допомагати батькам готувати кутю на Святвечір. Це була тепла й святкова зустріч, яка ще більше заохотила дітей дізнаватися про народні традиції.
Підготувала С. Клименко