Головна Новини Петриківський розпис – нематеріальна культурна спадщина ЮНЕСКО

Петриківський розпис – нематеріальна культурна спадщина ЮНЕСКО

18.07.2023 18:10

Петриківський розпис, або «петриківка» - українське декоративно-орнаментальне народне малярство, яке зародилося на Дніпропетровщині в селищі Петриківка, звідки й походить назва цього виду мистецтва. Окремі речі з візерунками в спосіб петриківського розпису збереглися ще з XVIII століття. Петриківський розпис — не лише народне мистецтво, що зберігає традиції оздоблення українського житла, але й сучасний живопис, який розвивається та набуває нових рис.  Збереження культурної спадщини на сьогоднішній день  дуже важливе. ЮНЕСКО відіграє величезну роль в цьому питанні. І от 5 грудня 2013 року на 8-й сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО було прийнято рішення про включення Петриківського розпису до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. «Петриківка» стала першим представником від України, який отримав такий високий статус. У заході тоді брали участь близько 780 представників з 116 країн світу. Українську делегацію, яка домоглася включення Петриківського розпису до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, очолював голова Дніпропетровської обласної ради Євген Удод. «Впевнено йти в майбутнє неможливо, якщо не пам'ятаєш своїх коренів, – сказав він. Приємно, що мистецтво Петриківського розпису сьогодні переживає своєрідний Ренесанс. Петриківка вже стала візитною карткою України. Це успіх не тільки Дніпропетровщини, а і всієї України».
Характерною особливістю петриківського розпису є переважання рослинних візерунків (здебільшого квіткових) і створення передовсім фантастичних, небувалих у природі форм квітів. Також, широке застосування в розписі мають мотиви садових (жоржини, айстри, тюльпани, троянди) і лугових (ромашки, волошки) квітів і ягід калини, полуниці та винограду. Нерідко квіти та ягоди поєднано з птахами, іноді використовують зображення тварин і людей, які мають дещо фантастичний вигляд. Часто в «петриківці» використовується образ жар-птиці — міфічної істоти, що приносить щастя, з фантастичними візерунками по всьому тулубі. Петриківський розпис традиційно виконували на білому тлі (побілені стіни та білий папір), проте сучасні майстри роблять розписи на фоні різноманітних кольорів, зокрема чорного, синього, зеленого, червоного. Особливістю розпису є також те, що елементи малюнку (пелюстки, стебла, ягоди тощо) виводять одним мазком. Професійні майстри «петриківки» здебільшого малюють без попередньо накресленого контуру. Майбутній витвір заздалегідь виношують в уяві та виконують лише після того, як композиція повністю продумана. Свої фарби петриківці добували із трав, листя, ягід та квітів, виварюючи їх особливим способом. Червоний колір одержували з вишневого соку, зелений — із пирію та листя пасльону, синій — з квітів проліска. Різні відтінки жовтого давали пелюстки соняшника, лушпиння цибулі й кора яблуневих паростків. Фарби розводили на яєчному жовтку й молоці, а закріплювали вишневим клеєм чи буряковим цукром. Значно пізніше з'явились фабричні барвники, і лише в повоєнний час стали використовувати гуаш та акварель. Інструменти для розпису мали також природне походження. Палички з паростків дерев, саморобні пензлики з котячої шерсті  (кошачки) та пальці самого майстра — ось небагатий набір художніх знарядь, котрими творили народні умільці. Петриківський розпис часто існує як родинний промисел. Зокрема особливо відомі, наприклад, династії: Панків, Пікушів, Шишацьких, Статив, Склярів тощо. Сучасні найбільш активні майстри петриківського розпису, що продуктивно розвивають і популяризують «петриківку» та проводять численні виставки в різних містах: Галина Назаренко, Валентина Панко, Вікторія Тимошенко, Наталія Статива-Жарко, Олена Ярмолюк, Марія Яненко.
Рослинні петриківські візерунки в різний час використовували для дизайну банківських кредитних карток, в декорі інтер'єру, в дизайні одягу. «Укрпошта» випустила серію марок, Національний Банк України – пам'ятну монету номіналом у 5 гривень, присвячену  петриківському декоративному мистецтву.
Потрапити у яскравий світ петриківського орнаменту та дізнатися як пишеться петриківський розпис, ви можете переглянувши відеоуроки по малюванню.

Інтернет посилання

Література

  1. Петриківка: Альбом репродукцій. Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2001 (перевидання 2004). 216 с.
  2. Петриківка: Альбом. Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2011. 232 с.
  3. Петриківський розпис: Книга-альбом / упорядник О. І. Шестакова. Київ: Мистецтво, 2016. 240 с.
  4. Художні промисли України / укладач Н. М. Кисельова. Київ: Мистецтво, 1979. 256 с.
  5. Петриківський розпис: джерела : [альбом : з колекції Нац. музею укр. нар. декор. мистецтва]/ [авт. тексту Олена Шестакова ; фотозйомка Сергія Вовка ; голов. ред. Н. Прибєга ; пер. англ. Ю. Сірош]- Київ : Мистецтво, 2018. - 79 с.
  6. Кириченко Микола Авксентійович. Український народний декоративний розпис: навч. посіб./ М. А. Кириченко- К. : Знання-Прес, 2006. - 228 с. - Бібліогр.: с. 227-228

Календар подій

12345 6 7
8 9 1011 12 1314
15 1617181920 21
22 23 24 2526 27 28
2930