«Селянська родина» Т.Г. Шевченка

Т. Г. Шевченко не лише геніальний письменник, поет, а й не менш геніальний художник. Він володів всіма відомими тоді засобами графічного зображення. Шевченко став першим митцем, який запровадив новий реалістичний напрям, зробив великий внесок у побутовому жанрі, ставши його основоположником в українському мистецтві. Живопис для художника був потребою та вираженням його творчого духу. На полотнах відбилася вся глибина й самобутність його особистості. Мистецька спадщина художника у кількості 835 творів: картин, портретів, гравюр, написаних у різні періоди протягом життя, збереглася та дійшла до нас.
З біографії відомо, що 1843 року, після тривалої розлуки з рідним краєм, відбулася перша подорож Тараса Григоровича Україною, під час якої він мав можливість відчути красу й велич природи та  відтворити її на полотнах. Відвідуючи Чернігівщину, Полтавщину, Київщину, спостерігав безрадісні картини убогого життя простого люду. Сценку з побуту українського селянина змалював у картині "Селянська родина", яку ми представляємо у віртуальному проєкті  "Виставка однієї картини". Це найцікавіший живописний твір цього періоду, він належить до жанрових картин. На ній зображена  типова селянська хатинка під солом'яною стріхою, бідненька, але охайна, чисто вибілена. На подвір'ї перед вечором, після тяжкої праці, зібралося молоде подружжя та дитина, збоку видніється розбитий глечик. Біля ніг чоловіка розмістився собака, підняв мордочку, немов прислухається, про що йде мова. Осторонь хати сидить задумливий дідусь, ніби пригадує свої молоді роки...
Тарас Григорович проявив свою велику майстерність - уміння легко оперувати світлотінню. Ми бачимо, що сонячне проміння падає на стіну хати, на обличчя людей, підкреслює білий одяг чоловіка та сорочку жінки. Художник за допомогою світла виділяє головних героїв твору, відтворює простір і передає легкість повітря, яким наповнена картина. Хоч надворі надвечір'я, але промені сонця, що пробиваються, навівають спокій.
Відчувається, що у цій селянській родині панує доброзичливість і злагода. Батько - господар, захисник, мати - вродлива, у вишитій сорочці - берегиня домашнього вогнища. Обоє вболівають за долю свого синочка, навіть не сварять за розбитий глечик, навпаки, милуються його першими кроками, мріють про його краще життя. Т. Г. Шевченко добре знав побут кріпацького українського села, що й змалював у своєму живописному творі.
Картина виконана у приємних  тонах, відтінки фарб підібрані так, що вона зачаровує, радує та притягує зір глядача. Вона пронизана теплим почуттям до українського селянина, передає велику материнську любов та надію на краще життя.
Більше про творчість художника ви дізнаєтесь з нашої віртуальної виставки "Мистецька спадщина Т.Г. Шевченка".

Інтернет-посилання

Література

  1. Василашко Василь Федорович. Шевченко - мій!: [до 200-річчя Т. Г. Шевченка]/ Василь Василашко ; в авт. ред. ; післямова В. Кушерця- К. : Знання України, 2014. - 99, [6] с.
  2. Антонович Дмитро Володимирович. Шевченко - маляр/ Д. В. Антонович; вступ. сл. С. А. Гальченка, післямова Т. І. Андрущенко- К. : Україна, 2004. - 272 с.
  3. Повне видання творів Тараса Шевченка : [ювіл. вид. : в 14 т.]/ Т.Г. Шевченко- Чікаго : Вид-во Миколи Денисюка, 1959. Шевченко, Тарас Григорович. Т. 11: Шевченко - маляр, гравер і скульптор/ праці Дмитра Антоновича і Павла Зайцева ; з передм. Богдана Кравцева - 352 с.
  4. Повне видання творів Тараса Шевченка : [ювіл. вид. : в 14 т.]/ Т.Г. Шевченко- Чікаго : Вид-во Миколи Денисюка, 1959. Шевченко, Тарас Григорович. Т. 13: Шевченко і його творчість: зб. пр. і ст./ за ред. Богдана Кравцева - 303, [1] с.
  5. Таранушенко С.А. Шевченко - художник/ С. А. Таранушенко- К. : , 1961. - 78 c.

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
18192021222324
252627282930