«“Українська Мрія”- перша марка з номіналом U»

Малюнок Софії Кравчук до Дня авіації – «Намалюй свою Мрію»

У час, коли в Україні триває війна, кожен день стає випробуванням для нашої сили духу та віри у перемогу. Відображенням цих реалій стають не лише новини чи щоденні подвиги наших захисників, а й, на перший погляд, звичайні речі. Такою річчю стала поштова марка. Під час воєнного стану «Укрпошта» відійшла від запланованих тем і поставила собі за мету створювати марки, які фіксують новітню історію України. Вони стали символами незламності, надії, віри в свободу та перемогу.

Однією з таких знакових марок стала «Українська Мрія», яка побачила світ 28 червня 2022 року, у День Конституції України. Випуск цієї марки є особливим, адже її ескіз належить 11-річній Софії Кравчук із міста Любомль на Волині. Створення малюнка розпочалось навесні 2021 року в рамках участі в конкурсі авіаконструкторського бюро  ім. Антонова до Дня авіації – «Намалюй свою Мрію». Вона зобразила літаки, що вільно літають у небі, серед яких легендарний АН-225 «Мрія» – найбільший та найпотужніший літак у світі, який став гордістю України.

Центральною фігурою малюнка є дівчинка на ім’я Марія, що символізує образ української дитини, яка мріє про мирне небо. Вона летить верхи на жар-птиці, яка уособлює мрію, свободу, фантазію. Розкинувши руки, Марія ніби торкається зірок, зливаючись із небом. Поруч із нею пливуть у височині залізні птахи – літаки, але не холодні й суворі машини, а добрі друзі. Вони усміхаються своїми очима-ілюмінаторами, несучи на крилах надію.

Малюнок Софії Кравчук нагадує твори видатної української художниці Марії Приймаченко. Яскраві фарби, наївні, але проникливі образи, казкова атмосфера переплелися у творі, який вразив журі конкурсу. Робота юної мисткині посіла перше місце, а згодом здобула ще кілька нагород, зокрема третє місце у конкурсі «Що для мене Україна?».

Зруйнований літак Ан-225 "Мрія". Фото REUTERS/Mikhail Palinchak

27 лютого на аеродромі «Антонов» у Гостомелі під Києвом російські війська знищили флагман української авіації – легендарний АН-225 «Мрія», на рахунку якого рекорди з перевезення максимального комерційного вантажу та найдовшого і найважчого в історії авіації моновантажу, вантажопідйомності.

Спочатку малюнок планували використати для створення конверта, однак після знищення літака, «Укрпошта» вирішила увічнити цей образ на поштовій марці. Марка вийшла значним накладом – 3 мільйони примірників, що є справжньою подією в українській філателії. Для порівняння, звичайний тираж марок рідко перевищує 130 тисяч. Формат марки – 33х30 мм, у кожному аркуші розміщено шість марок. Її номінал позначено літерою «U», що стало ще одним символічним кроком. Раніше використовувалась літера «V», яка асоціюється з маркуванням ворожої техніки, тому її було замінено.  Придбати цей мініатюрний витвір мистецтва можна було у відділеннях Головної Пошти України, а також онлайн на українських та міжнародних маркетплейсах: Онлайн-магазині «Укрпошти», Amazon, Ebay, ROZETKA, ROZETKA (мерч), Kasta та Prom.

Ця марка стала не просто частиною філателістичної колекції. Вона набула глибокого значення для кожного українця. Після успіху марки «Русскій воєнний корабль, іді...!», яка спричинила справжній ажіотаж, «Українська Мрія» стала ще одним яскравим символом боротьби, єдності, прагнення до свободи.

Ескіз маленької художниці набув нового сенсу. Вона створювала його з думками про щасливе майбутнє, про мирне небо, про те, як літак «Мрія» підіймає вгору наші бажання. І навіть після того, як цей літак був зруйнований, «Мрія» залишилася жити. Вона стала символом України –яка мріє про свободу, перемогу та повернення до мирного життя.

Історія цієї марки – це історія нашої країни, історія всіх нас, хто знає: що українська «Мрія» завжди буде летіти вільно.

Джерела:

  1. Боденчук Б. У Тернополі погасили марку «Українська Мрія» [Електронний ресурс] / Богдан Боденчук // Суспільне Тернопіль : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/ternopil/254841-u-ternopoli-pogasili-marku-ukrainska-mria/ – Назва з екрана. – Дата публікації: 28.06.2022 – Дата звернення: 14.02.2025.
  2. Климчук Ю. Філателія війни [Електронний ресурс] /Юлія Климчук // Газета «ЗВЯГЕЛЬ-ІНФО» : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://zvyagel.com.ua/news/155110-filateliya-viynu.html – Назва з екрана. – Дата публікації: 07.04.2023 – Дата звернення: 14.02.2025.
  3. Сарафанова Н. У центральному відділенні «Укрпошти» Кропивницького за день розкупили марки «Українська мрія» [Електронний ресурс] / Наталія Сарафанова, Анна Добрань // Суспільне Кропивницький : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://suspilne.media/kropyvnytskiy/255384-u-centralnomu-viddilenni-ukrposti-kropivnickogo-za-den-rozkupili-marki-ukrainska-mria/ – Назва з екрана. – Дата публікації: 29.06.2022 – Дата звернення: 14.02.2025.
  4. Українська Мрія поштова марка [Електронний ресурс] // Марки України : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://poststampua.com/ukrayinska-mriya-poshtova-marka – Назва з екрана. – Дата звернення: 11.02.2025.
  5. Шпікула Т. Укрпошта ввела в обіг нову поштову марку «Українська мрія». Як виглядає та де можна купити її [Електронний ресурс] / Тетяна Шпікула // 20 хвилин. Пишеш ти! Коментує Тернопіль : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://te.20minut.ua/Podii/ukrposhta-vvela-v-obig-novu-poshtovu-marku-ukrayinska-mriya-yak-viglya-11624078.html. – Назва з екрана. – Дата публікації: 28.06.2022 – Дата звернення: 14.02.2025.

Підготувала Ірина Курашова

Фотоматеріали взяті з відкритих джерел 

Календар подій

     12
3456 7 89
10 11 121314 15 16
17 181920 21 22 23
2425262728