Віктор Гурба. Народному улюбленцю – 70

1.05.2020

Колектив Гончарівки вітає свого давнього друга, доцента Херсонського державного університету, заслуженого артиста України Віктора Тихоновича Гурбу з ювілеєм. Всі шанувальники українського мистецтва на Херсонщині, які є  обов’язковими користувачами книгозбірні, завжди з радістю йдуть на наші культурно-дозвіллєві заходи, адже там є надія почути життєдайний спів легендарного Віктора Гурби.

Віктор Тихонович народився 1 травня 1950 року в місті Курахівдрес, нині  м. Курахове  Мар’їнського району Донецької області. Не заспівати хлопець просто не міг, адже всі у сім ї співали. А коли заводили пісню дід Федір із братом, то в хаті, як стверджує сам пан Віктор, «…гасли каганці від сили їхніх голосів. А пісні були довгі, десь так на тридцять два куплети…».

Співочу кар’єру Віктор Тихонович  почав із виступів у шкільній самодіяльності, де співав популярну пісню «Ой, ви очі волошкові», а вже з 16 років брав участь у міських концертах.

Служба в армії від жорстокої муштри до виснажливого співу у військовому ансамблі пісні і танцю плавно переросли в навчання у Вінницькому музичному училищі.  Як зазначається у довіднику: «Врахувавши заслуги талановитого юнака і його бажання вчитися співу, командування військової частини дозволило йому у винятковому порядку за кілька місяців до закінчення терміну служби вступити до Вінницького музичного училища, і він майже півроку одночасно був і військовослужбовцем, і студентом (із гуртожитком і стипендією). Мабуть, і тут не обійшлося без руки долі, що вела його до призначення. Через рік перевівся на музичний факультет Вінницького педінституту, за два роки навчання в якому багато гастролював Україною у складі студентського хору, а вінницькі хори завжди славилися своїми голосами».  І там Віктор Гурба вирізнявся з-поміж інших природним талантом та працелюбністю.

Згодом Віктор Тихонович переводиться до Донецької консерваторії, яку закінчує у 1977 році, отримавши спеціальність «Сольний спів. Викладач». Під час розподілу між Полтавою, Житомиром і Херсоном обрав саме наше місто корабелів. Тут отримав квартиру та розпочав самостійне життя. Три роки пропрацював у Херсонській філармонії солістом, виступав і на сценах, і на польових станах.

У 1979 році молодий співак отримує запрошення до Центрального Ансамблю пісні і танцю групи радянських військ у Німеччині. За шість років роботи у складі цього ансамблю Віктор Гурба мав змогу побувати в багатьох мальовничих куточках Німеччини. Ансамбль багато гастролював, брав участь у Гала-концертах країн Варшавського договору, був нагороджений мистецькими преміями НДР та товариства радянсько-німецької дружби.

Після Німеччини Віктор повертається до Херсонської філармонії і працює там до 2002 року. За період він також мав нагоду спробувати себе в амплуа актора оперети. Віктор Тихонович грав у оперетах «Сильва» та «Циган-прем’єр» Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша (режисер-постановник Володимир Бегма). І з цим він теж справлявся на «відмінно».

У 2000-ні роки Віктор Тихонович не співає лише на теренах України. Він проводить гастрольні концерти у Німеччині, Польщі, Румунії, Угорщині, Туреччині, Франції. У репертуарі – твори зарубіжних та вітчизняних композиторів, а також народні та сучасні пісні. Виконує програми: «Вибрані романси П. Чайковського», «Вибрані романси С. Рахманінова», «Пісні та усмішки України», «Ти в моєму серці, Україно», «Пушкін у музиці», «Італійські пісні про кохання» та інші.

Від 1986 року і до тепер Віктор Тихонович Гурба є добрим другом обласної книгозбірні імені Олеся Гончара. Чимало заходів і фестивалів, організованих у залах та світлицях бібліотеки, гармонійно доповнив своїм співом та завзяттям легендарний співак.

Він також неодноразово був запрошений до складу журі міжнародних та всеукраїнських мистецьких конкурсів і фестивалів. Дякуючи його вагомому слову, чимало молодих вокалістів здобули путівку в життя.

Соборна Україна гідно оцінила працю співака. У 1995 році Указом президента України Віктору Тихоновичу Гурбі присвоєно високе звання заслуженого артиста України.

Починаючи з 2002 року Віктор Тихонович викладає на факультеті культури й мистецтв Херсонського державного університету. Нині він – доцент кафедри вокалу та хорових дисциплін цього закладу. Але він завжди з теплотою згадує часи роботи у філармонії, своїх колег, підтримує з ними дружні й творчі стосунки.

Як вище зазначено, ми знаємо Віктора Тихоновича дуже давно. Він завжди відгукується на запрошення артлабораторії «Українська Хата – талантами багата» взяти участь у концертній програмі, що супроводжує той чи інший культурний захід. Цієї весни Віктор Тихонович взяв участь у березневому засіданні артлабораторії, присвяченому берегиням роду людського – українським чарівницям. І досі згадуються овації та вигуки «Браво!» на адресу знаного українського співака, а також згадуються багаторазові заклики «Гурба!» , тобто ще одного додаткового концертного номеру від заслуженого артиста України Віктора Гурби. Вірю, що не за горами й звання Народного буде у народного улюбленця, прекрасного педагога, співака від Бога, романтика й життєлюба Віктора Тихоновича Гурби.

Ми радіємо знайомству й дружбі зі знаним співаком нашого часу! Зичимо йому миру, здоров’я та нових творчих звершень на теренах смаглявої Таврії.

Календар подій

   1 2345
6 7 8 9101112
13 141516 17 1819
20 21 22 23 242526
27282930