Харіс Ширінський: "Його спів зачаровував слух"
Ім'я відомого співака, талановитого викладача, народного артиста України Харіса Ширінського добре відоме не лише в Україні, а і за її межами. З його ім'ям пов'язана яскрава сторінка у розвитку вокального мистецтва Херсонщини. Він був одним із лідерів музичного та культурного життя нашого краю. "Я не уявляю свого життя без співу", - говорив артист. Харіс Ширінський - яскравий баритон, емоційна і артистична натура. Його любили за потрясаючий, неповторний тембр голосу. Репертуар співака широкий : від народної пісні, романсу до арій з опер і оперет. Блискуче виконував "Ой ти, дівчино, з горіха зерня", вокальні твори Вівальді, Генделя, Баха, Верді, Білаша, Карабиця, Шамо. А скільки разів у концертах звучала "Арія містера Х" з опери Імре Кальмана "Принцеса цирку" та "Сентиментальна серенада" Е. Тозеллі. Люди з великою любов'ю ставилися до виступів Харіса Ганеєвича.
Харіс Ганеєвич Ширінський народився 31 січня 1949 року в м. Лазова Харківської області у багатодітній родині, де панувала любов до пісні. Мама майбутнього професійного співака дуже гарно співала, можливо від неї передався вроджений голос сину. У 1976 році Х.Ширінський закінчив вокальний відділ Харківського інституту мистецтв ім. І.Котляревського, клас професора Т.Я. Веске. Працював солістом оперної студії. З 1978 по 1982 роки - соліст Луганської філармонії. У 1982 році переїхав до Херсона, став солістом - вокалістом Херсонської обласної філармонії. Працюючи у нашому сонячному місті, здійснив сотні гастрольних концертів в багатьох містах України (Одесі, Києві), за межами (Ризі, мав творчі поїздки до Болгарії, Німеччини) та у всіх куточках Херсонщини. І скрізь, без перебільшення, був улюбленцем публіки. Його потужний, красивий баритон розчулював серця слухачів. За значний особистий внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки у 1995 році Харісу Ширінському присвоєно почесне звання "Заслужений артист України", а у 2009 році - "Народний артист України".
Пісні крила дає виконавець. Х.Ширінський окрилив низку вокальних творів херсонських авторів. Працював у тандемі з місцевими поетами та композиторами (М.Братан, В.Кулик, В.Плаксєєв, В.Другальов та ін.). Пісні у його виконанні ставали впізнаваними і улюбленими. Запам'ятався момент, коли М.І.Братан приніс текст і ноти пісні "Розминутись на грішній землі", Харіс Ганеєвич прочитав і проронив :"Страшні слова". Миттєво з'явився експромт :
"Тож пісню я йому приніс,
Аби уста його всміхнулись.
"Страшні слова" - сказав Харіс
Про дві душі, що розминулись.
І він ту пісню заспівав"...
(М.Братан)
Х.Г.Ширінський розкрився ще й як педагог. Багато років викладав вокал у Херсонському музичному училищі. А з 2011 року у Херсонському державному університеті працював на посаді доцента кафедри вокалу та хорових дисциплін. З 2013 року - професор цієї ж кафедри. Також його запрошували у журі на пісенні конкурси та фестивалі, такі як : конкурс хорового виконавства "Чорнобаївський заспів", фестиваль "Чорноморські хвилі" у м. Скадовськ, Всеукраїнські конкурси талантів : "На крилах гармонії", "Оберіг", "Маленькі зірочки". І в цей же час продовжував концертну діяльність. Безвідмовно працював на великих і малих сценах, в містах і невеличких селищах. У нашій Гончарівці Харіс Ганеєвич був частим гостем. Майже всі літературно - музичні вечори артист прикрашав красивим співом. Надовго шанувальники запам'ятали концерт - бенефіс "Баритон чарує слух", щиру, яскраву зустріч в рамках проєкту "Гордість Херсонщини", героєм якої був сам співак. А скільки концерт - діалогів відбулося у мистецькому клубі "Ліра"? І кожного разу виступ народного артиста зачаровував, пісні створювали відчуття наповненості та гарного настрою. Лірівці улюбленого виконавця обожнювали. М.І.Братан (відвідував клуб) написав експромт - присвяту :
Маестро, наш кумир Ширінський,
До ніг уклін Вам кладемо.
Ви баритон всеукраїнський,
І позамежний - додамо.
Від серця мовим : як багато
Природа - мати Вам дала!
Та Вам би в опері співати,
Якби вона у нас була
Не раз Ви нас піснями брали
На дуже трепетне крило.
Коли у "Лірі" виступали,
То у шибках бряжчало скло...
Пісня "Два кольори" стала останньою, яку співак заспівав 1 грудня на засіданні артлабораторії "Українська хата - талантами багата" у бібліотеці Гончара. Через годину після останнього виступу серце артиста зупинилося, коли Харіс Ганеєвич підіймався сходами головного корпусу ХДУ. Він поспішав на концерт до учениці. В останню путь співака проводжали оплесками. На церемонії прощання у Святодухівському соборі співав хор. У ньому Х. Ширінський співав 30 років. В пам'ять про великого артиста одна з вулиць Херсона (в Корабельному районі) носитиме ім'я професора ХДУ, народного артиста України Харіса Ганеєвича Ширінського.
Інтернет-посилання
- Харіс Ганеєвич Ширінський
- Шануємо… Пам'ятаємо… Сумуємо ...
- Одну з вулиць Херсона перейменували на честь професора ХДУ, народного артиста України Харіса Ширінського
- У Херсоні помер народний артист України Харіс Ширінський
- Харіс Ширінський: «Будемо жити – будемо співать»