Мистецтво в школі
Орлова, Є. Г. Мистецтво Японії: нецке, окімоно [Текст] / Є. Г. Орлова // Мистецтво в школі (музика, образотворче мистецтво, художня культура) : наук.-метод. журн. – 2011. – № 6. – С. 13–21 : іл.
Традиційний японський одяг не мав кишень, тому особисті речі японці носили в невеликих торбинках, футлярах, які підвішували на шнурку до пояса. Нецке виконували водночас дві функції: утилітарну, адже були міні-стопорами на кінці шнурка, що заважають цим торбинкам упасти (тому вони мають отвори), а також були витонченою прикрасою одягу.
Не всі предмети, які ми зазвичай називаємо нецке, насправді є такими. Мініатюрні фігурки, що не мають отворів, це – окімоно, призначені для прикрашання інтер'єру.
Японське слово «нецке» означає «предмет на кінці шнурка». Це мініатюрні вироби з кістки, дерева, порцеляни або металу, що зображують людей, кумедних звіряток, комах тощо, є важливою складовою національного японського костюма. Обов'язковим елементом нецке є наявність отворів (для шнурка)! Варто зазначити, що цей елемент костюма не є суто японським. Аналогічні елементи (наприклад, поясне кільце, до якого кріпилися гаманець та ін.) були складовою національних костюмів Монголії та Китаю, звідки, можливо, й потрапили до Японії. Проте саме японські нецке стали цінним витвором мистецтва, улюбленим предметом колекціонування в усьому світі.
(Продовження статті читайте в номері журналу)