Головна Дозвілля та розвиток Це цікаво! Паперовий всесвіт Рогана Брауна

Паперовий всесвіт Рогана Брауна

Ірландець Роган Браун створює хитромудрі паперові скульптури, що у найдрібніших подробицях імітують біофлору. Із надією поєднати кілька світів, він вибудовує паперові композиції з детально опрацьованих різноманітних «бактерій», «архей» та «грибків». Його роботи – результат багатьох місяців досліджень, в яких Браун як художник шукає естетичні паралелі між різними мікроорганізмами та органічними утвореннями – від клітинних структур та мікробів до черепашок і скам'янілостей.

Він вирізає їх із паперу, виток за витком з ідеальною точністю відтворюючи кожен елемент будівлі, лише зрідка застосовуючи лазерне різання. Потім викладає їх у багатошарові конструкції, перетворюючи на деталізовані підводні екосистеми з коралами, морськими анемонами та іншими крихітними створіннями підводного світу.

«Що у рифу та мікробіому людини загального, так це те, що вони обидва складаються з біорізноманітних колоній організмів, які співіснують більш-менш гармонійно», – пояснює Браун. – «Ще одна паралель між коралами і людьми в тому, що ми обидва є симбіотичними організмами, тобто, ми залежимо від взаємовигідних відносин з іншим видом: корали отримують свої красиві кольори тільки завдяки багатьом різновидам водоростей, що живуть на них, а люди можуть існувати тільки за рахунок неймовірно величезної та різноманітної кількості бактерій, які живуть у них і на них».

Роботи Рогана Брауна об'єднані у серію під назвою «Paper Sculptures» («Паперові скульптури»). Для них характерна різноманітність геометричних форм, ювелірна точність виконання, мініатюрність та особлива легкість. Крихкі паперові творіння буквально дихають життям, а для їх створення Рогану Брауну потрібно докласти чимало зусиль. Автор робіт пояснює, що, створюючи більшість своїх паперових скульптур, він орієнтувався на натуральні органічні форми. Будь-який проєкт починається завжди з ретельного спостереження, наближеного до наукового дослідження. Спочатку обов'язково накидається ескіз майбутнього творіння, проте результат не завжди збігається із задумом. Багата уява Рогана часто підштовхує його щось доповнити чи змінити, у результаті народжується абсолютно унікальна композиція.

Свій вибір матеріалу скульптор пояснює специфічними властивостями паперу, подібними до характеристик самої природи, – це крихкість і довговічність, міцність і гнучкість. Роган Браун будує уявні органічні форми, які з вражаючою деталізацією відбивають складності всього існуючого на Землі.

Деякі з витончених багатошарових скульптур із паперу відбивають згубний вплив зміни клімату на корали. Коралові рифи – одна з найчудовіших і найважливіших екосистем у світі, але вони гинуть. Через потепління клімату, підвищення температури океану і стресу, викликаного зміною навколишнього середовища, корали перетворюються з барвистих на білі в процесі, що називається знебарвленням коралів, яке наочно продемонстрував Браун у своїх роботах «Ghost Coral» («Примарний корал») та «Coral Garden» («Кораловий сад»). Вони обидві містять шари коралових форм – деякі з них ще яскраві, а інші вже білі. В одній ітерації «Ghost Coral» ми справді відчуваємо, що корал у небезпеці. Кругла композиція демонструє, як знебарвлення наближається до того, що залишилося від синього, пурпурового та зеленого – в іншому здорового корала.

Корали стали джерелом натхнення для Брауна на початку його творчої діяльності. «Чудова різноманітність органічних форм і тонке зрощення деталей, побудованих шар за шаром, безпосередньо надихнули мене на те, як я проектую та конструюю свої власні скульптури», – розповів художник. – «Тому мені дуже сумно, як художнику, так і людині, бути свідком прогресуючого знебарвлення і руйнування цих дивовижних екосистем через підвищення температури океану, викликаного антропогенним глобальним потеплінням».

Діючи через мистецтво, Браун хоче, щоб його роботи були доступною візуальною метафорою, яка інтуїтивно передала те, що відбувається в океані. Створення кожної паперової скульптури – процес довгий і кропіткий, іноді потрібно до півроку для завершення роботи. Але для скульптора вкладена праця – важливий елемент, який має таке ж значення, як і кінцевий результат. Гібридні об'ємні зображення однаковою мірою реальні та сюрреалістичні. Роган Браун за допомогою винайдених ним візуальних ефектів прагне викликати у глядача почуття, подібні до тих, які відчувають діти, які вперше зазирнули в окуляр мікроскопа, – благоговіння та здивування.

Митець називає себе спадкоємцем романтиків – поетів і художників XVIII-XIX століть Байрона та Блейка. «Вони вважали, що людина реалізується не через науку та раціональні пізнання, а через споглядання, у тому числі маленьких чудес. Але яка іронія: по-справжньому побачити маленьке диво в піщинці вдалося саме за допомогою науки», – міркує Роган в есе для «Scientific Amerikan». Він робить те ж саме: бере створену електронним мікроскопом фотографію, наприклад, хвороботворної бактерії, і відтворює її незліченні флагели, у потрібний момент нехтуючи точністю копіювання заради краси.

Роган Браун живе і працює у відокремленому куточку на півдні Франції, звідки його шедеври розлітаються світом. Паперовий багатошаровий всесвіт, який краще один раз побачити, ніж сто разів про нього почути. Давайте затамуємо дихання і поринемо у світ вражаючих паперових композицій.

Інтерв'ю з митцем

Підготувала Ольга Руптанова.
За матеріалами:
PRAGMATIKA.MEDIA
ZN,UA
Різні цікавинки
Legal Technique
 

Календар подій

     1 23
4 5 6 7 8 9 10
11121314 15 16 17
18192021222324
252627282930