Подвижник фольклору
Фольклористика – вельми складна наука, яка вивчає фольклор – культуру усну, традиційну, стихійну і некеровану в своєму розвитку. До неї входить поетична, музична, хореографічна творчість народу, яка передається з покоління в покоління. Ми повинні вивчати її, щоб краще пізнати минувщину, дізнатись, як жили наші предки, осягнути мудрість попередніх поколінь, перелиту в пісні та інші види мистецтва.
Херсонщина в цьому плані – унікальна частина України. Тут переплелися культури різних переселенських традицій, різних етносів. На основі їх взаємовпливу виникла нова культура, характерна лише для Півдня. Вплинули на неї і географічні умови, а відтак і умови праці. Безкраї степи, неозора морська гладінь і пісні народили довгі, протяжні, розлогі.
Валерій Другальов ще не зовсім відомий широкому загалу, проте визнаний авторитет серед професіоналів у музичній сфері. Він невтомно подорожує херсонськими степами від села до села, щоб не загубити жодної зернини багатої народної спадщини. Потім день у день сидить за столом над пошарпаним магнітофоном, розшифровуючи записаний матеріал і ретельно переносячи його на нотний та звичайний папір. Це важка, виснажлива і марудна справа, — не кожен фахівець за неї візьметься!.. Він місяцями оббиває пороги високого начальства, аби видати оті, зібрані по крупинках, народнопісенні перлини окремими брошурами. Не для того, щоб піднести себе в історії, а щоб увічнити саму вічність, виражену в слові й музиці, аби не загубилося, не змаліло оте життєдайне джерело нашої культури, а передалося в спадок від покоління до покоління.
Ним було започатковано і проведено ряд обласних фольклорних фестивалів та оглядів, конкурсів, свят, які сприяли розвитку фольклорного жанру в нашій області. Серед них: фестиваль-конкурс обрядів осінньої тематики «Осінні короваї», фестиваль обрядів родинно-побутової тематики «А в нашій родині свято», різдвяно-новорічне свято «Щедрий вечір, добрий вечір», обласний огляд-конкурс «Скарби Херсонщини», обласний огляд-конкурс малих вокальних форм, вокальних ансамблів та фольклорних колективів «Пісенна веселка Херсонщини».
За час роботи В. Другальовим було проведено 32 фольклорні експедиції, в яких записано 3 тисячі пісенних зразків, розшифровано 400 пісенних зразків фольклору Херсонщини. Кожного року в світ виходять репертуарно-методичні та наукові розробки у допомогу керівникам фольклорних колективів області та усім, хто цікавиться народною традиційною культурою нашого краю. Серед них можна назвати такі як:
- «Побут та обряди Херсонщини»;
- «Весільні пісні Херсонщини»;
- «Пісні весняно-літнього циклу Херсонщини»;
- «Пісні зимового календаря»;
- «Заробітчанські та наймитські пісні Херсонщини»;
- «Методико-практичні поради в керуванні фольклорним колективом»;
- «Тема кохання в народних піснях Херсонщини»;
- «Народно-пісенний епос Херсонщини»;
- «Народні пісні Великоолександрівщини»;
- «Соціально-побутова лірика Херсонщини»;
- «Проводи в армію»;
- «Пісні фольклорного тріо Раденського СБК Цюрупинського району»;
- «Родинно-побутові обряди та пісні Херсонщини»;
- «Фольклор Нововоронцовського району»;
- «Народні пісні Білозерщини»;
- «Пісні і свята на Трійцю».
Значною подією культурно-мистецького життя нашої області стало видання двох книг «Три шляхи широкії до купи зійшлися» та «Грає весілля наш Херсонський край».
В. Другальов – учасник багатьох наукових конференцій з питань фольклору та автор статей в пресі. Багато років він є концертмейстером і автором ряду пісень жіночого вокального ансамблю, створеного Михайлом Варгуном. Та й цього йому виявилося замало. Він мріяв про власний хоровий колектив, такий, щоб ніс глядачам невмирущий таврійський фольклор. Ось чому він очолив хор ветеранів "Патріот Батьківщини", з яким зрісся в одну велику сім'ю. Рідкісний дар для сучасної молодої людини.
Протягом останніх десяти років ведеться робота над перенесенням фольклорних записів з касет на цифрові носії. Були підготовлені компакт-диски:
- «Традиційні пісні Білозерщини»;
- «Балади Херсонщини»;
- «Епічні пісні Херсонщини»;
- «Традиційні пісні Великоолександрівщини»;
- «Пісенні скарби Херсонщини»;
- «Колискові пісні Херсонщини»;
- «Воєнні пісні Херсонщини»;
- «Співає Скок Марія Семенівна;
- «Інструментальний фольклор Херсонщини»;
- «Пісенні скарби Скадовщини»;
- «Пісні Голопристанщини»;
- «Жартівливі пісні Херсонщини»;
- «Традиційна пісенна спадщина Нововоронцовського району».
Ці диски дають можливість зберегти пісенні скарби нашої області на цифрових носіях, а також, потрапляючи до керівників фольклорних колективів, збагачують репертуар, виховують традиційну манеру співу в колективі.
Матеріали взято з періодичних видань:
1. Скора Олена. Мудрість, в пісню перелита [Текст] / О.Скора // Надніпрян. правда. - 2003. - № 23 (21 берез.). С. 1-2
2. Березовський Богдан, Гропянови Світлана та Андрій. А листопад іще попереду [Текст] / Б. Березовський // Сфетофор. - 1949. - № 14 (8 апреля). - с.16
3. Марус Владимир. Подвижник фольклора [Текст] / В.Марус // СВ Гривна. - 2004. - № 48 (26 ноября). - С. 7