Вважається, що історія української анімації бере свій початок з далекого 1927 року, коли художник-мультиплікатор В’ячеслав Левандовський створив ляльковий мультфільм «Казка про солом’яного бичка». Мультфільм було створено в техніці «пласкої маріонетки»: тобто за допомогою невеличких паперових фігурок, частини яких були з'єднані шарнірами. На жаль, в повному обсязі твір не зберігся до нашого часу, за винятком хіба кількох розкадровок, опублікованих у журналах.
Сучасна українська анімація. Ч. 1


Події 30-х років, Друга світова війна – практично знищили цю галузі мистецтва. Після тривалої перерви, зумовленої роками війни, українська мультиплікація продовжила свій розвиток наприкінці 1950-х років. На базі студії «Київнаукфільм» було створено Об’єднання художньої анімації на чолі з Іполитом Лазарчуком. Так поступово українська анімація почала відновлюватися знову. Спочатку українські мультфільми досить відрізнялись від тогочасної світової анімації. Адже вони переважно базувались на народній творчості, казках та легендах, мали яскраво виражені національні та фольклорні мотиви. Серед найбільш відомих мультфільмів тих часів: «Пригоди Перця» (1961р.), «Капітошка» (1980р.), серія мультфільмів «Як козаки…», «Енеїда» (1987р.), «Легенди про Козака Мамая» (1990р.); «Котигорошко. Чарівний горох» (2008р.); «Літа мої» (2013р.), створений за мотивами живопису української народної художниці Марії Примаченко; «Бабай» (2014р.)
Українська анімація довго чекала на покоління свіжих поглядів, що обіцяло подарувати їй нове життя. Останні десять років мультиплікація переживає новий підйом. Сьогодні українська анімація активно розвивається та створює унікальні роботи. ЇЇ особливістю зараз є поєднання українських мотивів з елементами фантастики. Українські аніматори експериментують із стилями, техніками та сюжетами, відображаючи культурну спадщину та актуальні теми сучасності.
«Микита Кожум’яка» (2016р., режисер Манук Депоян) – перший український повнометражний 3D-мультфільм за мотивами української народної казки про героя Микиту Кожумʼяку. В Україні мультфільм за перший вікенд зібрав понад 5 млн грн, а в цілому за прокат – 12 млн грн, і його подивилось понад 200 тис. українських глядачів. У світовому прокаті стрічку побачило понад 165 тис. глядачів. Виробництво здійснювала українська анімаційна студія «Panama Grand Prix». Ролі озвучили такі відомі актори: Василь Вірастюк, Руслана Писанка, Віктор Андрієнко, Сергій Сивохо та Арсен Шавлюк.
Кадр з мультфільму «Микита Кожум’яка»
«Викрадена принцеса: Руслан і Людмила» (2018р., режисер Олег Маламуж). Цей мультфільм – українська спроба зробити власну версію звичайної діснеївської історії про «кохання проти зла» виявилася досить успішною. Озвучують персонажів відомі українці: Притула, Фагот, Вірастюк, Усик, Єфросініна, Горбунов і Дорофєєва. Фінальну пісню «Ти любов моя» до мультфільму виконала Джамала. Стрічка стала рекордсменом вітчизняного прокату серед фільмів українського виробництва. У прокаті вона зібрала 6,5 млн доларів. Такі цифри забезпечив міжнародний прокат, оскільки демонстрували її в 20 країнах Європи та навіть Азії. Цікаво, що мультфільм консультували голлівудські експерти. «Викрадена принцеса» отримала перемогу у номінації «Найкращий фільм» на шостому Міжнародному кінофестивалі Ричарда Гарріса, який проводиться у місті Лімерік (Ірландія).
Кадр з мультфільму «Викрадена принцеса»
«Клара та чарівний дракон» (2019р., режисер Олександр Клименко) – український анімаційний фентезійний фільм. Стрічка розповідає про пригоди дівчини Клари, що намагається врятувати чарівного дракона від сил зла. Ідея створення мультфільму виникла у режисера та головного продюсера Олександра Клименка понад двадцять років тому до релізу фільму. Робота над фільмом розпочалася у 2016 році, коли й з'явився перший промо-тизер мультфільму. За перший рік роботи творці зуміли зняти лише одну хвилину мультфільму. Усього ними було витрачено 3,5 років на створення 3D графіки фільму: динамічні фони, хутро, воду, вогонь, одяг та міміку персонажів. Для цього мультика український гурт «PUR:PUR» створив та виконав дві композиції українською та англійською мовами.
Кадр з мультфільму «Клара та чарівний дракон»
«Мавка. Лісова пісня» (2023р., режисери Олександра Рубан і Олег Маламуж). Перший український мультфільм, який вийшов у масштабний світовий кінопрокат, демонструвався на великих екранах у 148 країнах. Картина була створена за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» та на образах зі словʼянської міфології. Цей мультфільм вражає деталізованою графікою, яка передає красу української природи. «Мавка. Лісова пісня» став найуспішнішим мультиплікаційним фільмом за всю історію незалежної України, зібравши у національному прокаті близько 150 млн гривень.
«….Ми донесли нашу унікальну героїню з нашої міфології, з нашої літератури... Ці всі країни побачили нашу культурну спадщину», – підкреслила продюсерка фільму І. Костюк.
Мультфільм зачарував і розважив стомлених війною українців та найголовніше – дав поштовх для подальшого розвитку анімаційної індустрії, привернувши до автентичного українського продукту увагу західної аудиторії. Українська «Мавка» отримала нагороду «Cartoon Club Award for the Environment» від одного з найвідоміших анімаційних фестивалів Італії.
«Мавка. Лісова пісня» – найкасовіший український мультфільм за часи незалежності. Фото: мережа Facebook. MAVKA
Українська анімація завжди вирізнялася національними мотивами, вплітаючи у свої роботи елементи фольклору, традиційної культури, гумору та сатири. Ці фільми демонструють високий рівень української анімації та її здатність конкурувати на міжнародному рівні.
Далі буде...