Головна Книга в кадрі Віртуальні виставки Безцінний скарб Олександра Довженка

Безцінний скарб Олександра Довженка

 

 

 

 

 

XX століття, як і кожна історична епоха, має свої втрати та жертви, пишається своїми досягненнями, звершеннями й перемогами.
І однією з таких цінностей є яскрава й колоритна постать, яка лишила слід в історії і про яку гордо говорять і сьогодні –  це Олександр Петрович Довженко.
Ця людина спробувала, мабуть, все у житті, приміряла на себе безліч професій і ролей. Непосидючий характер та бажання знати все сприяло тому, що Олександр Довженко проявив себе як талановитий кінорежисер і сценарист, майстерний прозаїк і драматург, незвичайний живописець і графік, натхненний оратор і дипломат, влучний військовий кореспондент, активний етнограф і неординарний філософ: «Мені здавалось, що я все можу, що все легко, і мені хотілося бути різним, хотілося начебто розділитися на кілька частин і жити в багатьох життях, професіях, країнах і навіть видах».

Детальніше

Літопис життя Олександра Довженка

«…На околиці Сосниці, що на Чернігівщині, стоїть стара присадкувата хата. Звідси, минаючи городи, зелені луки, біжить білоголове хлоп`я до свого найулюбленішого місця – до Десни. Подовгу сидить собі на піщаному березі, вдивляючись у водяну синь, слухаючи плюскіт хвиль, і мріє, мріє… Це Сашко Довженко…»
Народившись у багатодітній родині, з самого дитинства хлопчик знав, що таке праця. Батьки були звичайними хліборобами, тяжко працювали й привили дитині любов до землі. І пронесе маленький хлопчина цю любов у своєму серці до кінця життя. Багато де доводилось працювати дорослому й зрілому Олександрові, та це ніжне почуття поселилося в ньому назавжди. І ми це спостерігаємо в його творах, статтях, роздумах, промовах, фільмах.
Спочатку був Глухівський вчительський інститут і вчителювання в училищах; навчання в Київському комерційному інституті; ув`язнення; перебування у полоні; робота в повноважних органах, переїзди; і знову - художнє училище; робота редактора, а потім - вдалі спроби в сфері кінематографії, зйомки своїх фільмів, перешкоди, злети та падіння…
З його ім'ям починається нова сторінка українського культурного розвитку. Чому Довженка вважають «першим поетом кіно»; в чому виявляється його новаторство; хто зустрічався на його шляху; яка особиста драма зламає сильного та вольового чоловіка, - відповіді на ці та багато інших питань ви знайдете в книгах, поданих нижче.

Літературний доробок письменника

Великий талант кіномитця й письменника, новаторство в творчості, справжня, глибинна народність, незвичайна працездатність, непримиренність до зла, любов до природи й рідного народу, закоханість у Десну, Україну, Батьківщину, обізнаність, чесність, благородність і висока інтелігентність – усе це поставило Довженка в ряд найвидатніших митців і культурних діячів світу, зробило його класиком, носієм ідеалів добра й краси, взірцем письменника-громадянина.

С. Плачинда

Олександр Довженко лишив своїм нащадкам безцінний скарб – багату творчу спадщину. Як людина творча, натхненна та відповідальна, він всю душу, всю любов та тепло віддавав праці, і ви зможете в цьому переконатися. Для цього треба детальніше ознайомитися з творчістю українського письменника.  Перечитайте кіноповісті «Україна в огні», «Зачарована Десна», «Поема про море», «Антарктида», «Повість полум`яних літ», драматичну поему «Нащадки запорожців» чи п`єсу «Життя в цвіту», оповідання «Воля до життя», «Сон», або ж погортайте сторінки «Щоденника». Це далеко не вся спадщина письменника.
Читаючи його твори, просто неможливо не полюбити цю людину. Максим Рильський так говорив про Довженка: «…Був він письменником високої сили й високої своєрідності, з глибоким почуттям драматургічного. …Його «Зачарована Десна» - це задушевна лірична сповідь, по вінця напоєна любов`ю до рідного краю, до трудового народу, до України  з її великим, але скорбним минулим…»
Кожен твір письменника пронизаний почуттям патріотизму, змістом якого є любов до своєї Батьківщини, відданість і гордість за народ. Основною рисою стилю Олександра Петровича є яскравість образів, які роблять твори емоційними та естетично оформленими: «З тих він митців, які, осягаючи поглядом життя народів і людство в цілому, не гублять у ньому окрему особистість, понад усе ставлять самоцінність і вершинну красу людини» (Олесь Гончар). Художні образи героїв живі, яскраві, самобутні.
 

Кінематографічна діяльність

Олександра Довженка по праву можна назвати класиком світового кіно. На цей шлях 32-річний чоловік став уже сформованою особистістю з життєвим досвідом. Кінематографіст-початківець не мав навиків роботи у цій галузі, проте знав, що це заняття йому до душі.
Олександр Петрович залишив нащадкам багату спадщину: 14 документальних фільмів, 15 літературних сценаріїв і кіноповістей, 2 п`єси, автобіографічну повість, біля 20 оповідань і новел та ряд статтей і теоретичних праць, що стосуються питань кіномистецтва.
Довженка було визнано першим поетом кіно, а його кінопоеми «Звенигора», «Земля», «Арсенал» стали шедеврами світового кінематографа. Справжніми надбаннями доби стали  «Щоденники» та автобіографічна повість «Зачарована Десна».
За фільм «Мічурін» митець у 1949 р. одержав Державну премію, а у 1959 році за сценарій фільму «Поема про море» Довженкові посмертно було присуджено Ленінську премію.
У 1930 р. на екрани виходить неперевершений шедевр світової кінокласики — «Земля». Цей фільм — гімн життю — один із двадцяти кращих кінострічок усіх часів і народів.
Низку кіноповістей О. Довженка було екранізовано після його смерті: «Повість полум'яних літ», «Поема про море», «Зачарована Десна».
Постать Довженка й на сьогоднішній день залишається однією з найзагадковіших.
 

Сергій Марченко Довженко знімає в Яреськах Олександр Безручко «Повість полум`яних літ Олександра Довженка: розсекречені документи» Марія Тетерюк ««Звенигора»: західні відгуки в радянських джерелах» Вадим Скуратівський «На нашій, не своїй землі… Довкола сценарію «Україна в огні»»

 

 

 

 

 

 

Календар подій

  12 3 45
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031