Головна Книжкова полиця Картинна галерея Західно-європейський живопис XV-XVIII ст.

Західно-європейський живопис XV-XVIII ст.

XVIII століття прийнято називати століттям Просвітництва, хоча насправді ідеали Просвітництва, у всякому разі у Франції, формували культуру і мистецтво тільки з другої половини століття. Процес цей збігся з осмисленням першого археологічних розкопок в античних містах Геркулануме, Стабія і Помпеях і що послідувала за тим новою хвилею класицизму (неокласицизм). У культурі Просвітництва брали активну участь філософи, соціологи, економісти, літератори, кожен по-своєму тлумачачи ідеї свободи, рівності, братерства. Ідеї ці начебто повинні були втілитися у Французькій революції 1789-1794 рр., Однак вона стала їх крахом.

Література, музика і театр досягають у цю епоху тієї художньої зрілості, що прийшла до живопису в XVI-XVII ст. Щоб зрозуміти це, досить назвати романи абата Прево, Генрі Філдінга, Джорджа Смоллетта, Лоренса Стерна, Вольтера ("Кандид") і Гете ("Страждання молодого Вертера"), музику Баха, Моцарта, Глюка або Гайдна.

Образотворчому мистецтву XVIII століття в кращих творах властиві аналіз найтонших переживань людини, відтворення нюансів почуттів і настроїв. Інтимність, ліризм образів, але й аналітична спостережливість (іноді нещадна) - характерні риси мистецтва XVIII в. як у жанрі портрета, так і в побутовій живопису. Ці особливості художнього сприйняття життя є внеском XVIII століття в розвиток світової художньої культури, хоча слід визнати, що досягнуто це було ціною втрати універсальної повноти в зображенні духовного життя, цілісності у втіленні естетичних поглядів суспільства, властивих живопису Рубенса, Веласкеса, Рембрандта, Пуссена...

Джерело

Пітер Франс де Греббер. Підношення дарів Меродаха Валадана царю Єзекії

 

Корнеліс ван Пуленбург. Відпочинок на шляху до Єгипту

 

Невідомий іспанський художник середини XVII століття. Свята родина зі Святим Карлом Борромеєм

 

Теодор Ромбоутс. Алегорія п'яти почуттів

 

Маттео Бальдуччі. Портрет ювеліра

 

Якоб Геррітс Кейп. Портрет дівчинки в костюмі пастушки

 

Невідомий німецький художник I половини XVI століття. Свята Катерина

 

Невідомий французький художник кінця XVII - початку XVIII століття. Квіти

 

Бронзіно. Святе сімейство з Іоанном Хрестителем

 

Петер Людерт Дюкман. Портрет молодого чоловіка (лейтенант Неглер). 1745 р.

 

Невідомий генуезький художник I половини XVII століття. Христос і самаритянка

 

Бернардо Строцці. Стара кокетка

Календар подій

    1 2 3 4
567 8 9 10 11
12 13 14 15 16 1718
1920 21 22 23 24 25
26272829