Символ життя – «Квітучий мигдаль» Вінсента ван Гога
Три роки тому відділ мистецтв започаткував артпроєкт «Виставка однієї картини». Першою серед експонованих стала картина херсонського художника Олександра Бережного «Квіти і скрипка». Цього разу ми пропонуємо вам дізнатися більше про одну з останніх робіт чи не найвідомішого художника світу – картину Вінсента ван Гога «Квітучий мигдаль».
Картина має й інші назви: «Квітучі гілки мигдалю», «Мигдальне дерево в цвіту», «Квітуче мигдальне дерево». Вона написана нідерландським художником у шпиталі для душевнохворих поблизу містечка Сен-Ремі-де-Прованс (Франція) у лютому 1890 року.
Це полотно є символом і несе в собі глибокий підтекст. Мигдаль, який одним із перших цвіте навесні, був для художника символом початку нового життя. Великі квітучі гілки на тлі блакитного неба – один з улюблених сюжетів Ван Гога. Цю картину він створив на честь народження свого племінника – сина брата Тео. Повідомляючи Вінсентові про поповнення в родині, щасливий батько писав: «Як ми й обіцяли, назвемо його на твою честь. І я б хотів, щоб він був таким же рішучим і мужнім, як ти». Згодом Вінсент Віллем ван Гог став ініціатором створення музею імені свого дядька. Зараз Музей Вінсента ван Гога є найбільш відвідуваним музеєм у Нідерландах.
Картина «Квітучий мигдаль» стане улюбленою в родині Тео і Йоханни та протягом довгих років буде прикрашати їхню вітальню. Саме вони, до речі, й збережуть усі (тоді нікому не потрібні) картини Вінсента, присвячуючи життя просуванню мистецької спадщини великого майстра.
Це полотно незвичайне для творчості Ван Гога.
Художник завжди використовував яскраву колірну гамму, а «Квітучий мигдаль» примітний тим, що колірне рішення досить обмежене. Жовтий, який так полюбляв Ван Гог, тут відсутній. Ніжно-блакитний фон, тонкі чорні акценти, молочно-рожеві квіти, які ми бачимо на картині сьогодні, були спочатку написані насиченим рожевим кольором, але потім фарби вицвіли.
Бірюзове небо без жодної хмарини виглядає яскраво й безтурботно цього прекрасного весняного дня. Здається, що гілки пливуть на тлі блакитного, із відтінками бірюзи, неба, і неясно, чи то глядач бачить частину дерева, чи то гілки знаходяться у вазі, як у більш ранніх роботах.
Гілки дерева підкреслені завдяки темним контурам. У цих різких контурах та розташуванні гілок помітний вплив японського живопису, з яким Ван Гог познайомився у Парижі. У своєму листі до брата художник говорив про те, що це – перша його робота, якою він по праву пишається.
Вінсент ван Гог – художник із дуже сумною долею. За своє коротке життя він встиг все й одночасно нічого. За життя його не поважали колеги, замовники, і він залишався незатребуваним до кінця своїх днів. Зате після смерті Ван Гог завоював справжнє визнання та прославився як імпресіоніст, хоча неодноразово відкидав це ствердження.
Два роки тому в Нідерландах навесні пройшла виставка «Ван Гог і Японія», де була представлена 3D-версія його «Квітучого мигдалю». Над нею працювала сценограф Віра Селхорст у співпраці з компанією Brandwacht & Meijer. Скульптура розміром 4 на 4 метри була розписана в неповторному стилі художника.
Долучайтеся до прекрасного разом із нами!
Квітучий мигдаль
Вінсент ван Гог
Лютий 1890, 73.3 × 92.4 см
Підготувала Ольга Руптанова.