Карпо Трохименко
85.864(4УКР)
Т 76
Карпо Трохименко [Образотворчий матеріал] : Комплект листiвок / УПОРЯД.ДЕДКОВА В.В. – К. : Мистецтво, 1985. – 11 c.
ЗМІСТ
- Портрет академіка М.Ф. Біляшівського
- Творці першої п'ятирічки (Дніпробуд)
- Кадри Дніпробуду
- Т. Шевченко у Енгельгарда (екскіз картини)
- Підготовка до екзаменів
- Дощовий день у Москві
- Зима. Київ
- Полудень
- Базар у Острі
- Стоїть гора висока
- В Ерзерумі
Творчість народного художника Української РСР Карпа Дем'яновича Трохименка (1885-1979) пов'язана з важливими етапами розвитку образотворчого мистецтва Радянської України, становлення методу соціалістичного реалізму. Як справжній художник і громадянин, К.Д. Трохименко відобразив у своїх кращих творах типові явища радянської доби, рідну природу, створив глибоко народні, реалістичні образи.
Народився К.Д. Трохименко 25 жовтня 1885 року в с. Сущани (нині Кагарлицького району на Київщині) в сім'ї сільського писаря. Основи мистецької освіти здобув у Київському художньому училищі у таких визначних педагогів, як М.К. Пимоненко, І.Ф. Селезньов, Г.К. Дядченко, О.О. Мурашко. Деякий час навчався у Московському училищі живопису, скульптури і архітектури, потім – у Петербурзькій Академії мистецтв у майстерні видатного художника-баталіста М.С. Самокиша.
Під впливом Великої Жовтневої соціалістичної революції, успіхів радянського будівництва, масового трудового ентузіазму сформувалася творча особистість багатогранного художника – визначного майстра жанрового, історичного та пейзажного живопису.
Тема праці, героїчні образи трудівників перших п'ятирічок стали провідними у творчому доробку майстра. К.Д. Трохименко поставив перед собою завдання дати узагальнену картину всенародного будівництва індустріального велетня Радянської України – Дніпровської ГЕС, передати радість і героїку колективної праці ("Дніпробуд", "Початок Дніпробуду", "Кадри Дніпробуду").
У 30-ті роки багато художників звертаються до образу геніального українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка. На честь 125-річчя з дня його народження в 1939 році Трохименко створює історичне полотно "Т. Шевченко у Енгельгардта", в якому він відійшов від ілюстрування окремих епізодів біографії поета і піднявся до соціально-психологічного узагальнення подій героїчного життя Кобзаря.
Через усе життя Трохименко проніс палку любов до рідної природи. Пейзажний живопис посідає значне місце у його творчому доробку. Художника цікавить не природа взагалі, а саме жива, конкретна, українська наддніпрянська природа, що має свій, цілком окреслений образ, свою особливу красу ("Зима. Київ", "Стоїть гора висока", "Вечір над Дніпром").
Помітне місце в творчості К.Д. Трохименка займає портрет. У цьому жанрі художник часто звертався до змалювання визначних представників творчої інтелігенції (портрети академіка М. Біляшівського, художника О. Фоміна, композитора М. Вериківського, письменника М. Стельмаха, академіка О. Богомольця).
В історію українського радянського образотворчого мистецтва Карпо Дем'янович Трохименко увійшов не тільки як переконаний і послідовний художник-реаліст, але й як здібний і досвдчений педагог, професор Київського державного інституту. За свою багаторічну викладацьку діяльність він виховав цілу плеяду талановитих художників, у творах яких продовжують жити настанови і традиції великого майстра.
В. Дєдкова