Архітектурні стилі в Україні
«Архітектура — той же літопис світу: вона говорить тоді,
коли вже мовчать і пісні, і перекази»
М.В. Гоголь.
Твори мистецтва - безцінне надбання людства, без якого неможливо уявити собі світову культуру. Важливе місце в цьому посідає архітектура — це «кам'яний літопис світу», в якому втілилися провідні ідеї минулого й сучасності, колективний геній народів, їх слава та гордість.
Кожен народ пишається культурними досягненнями своїх предків, оскільки в них він бачить не тільки своє минуле, а й сучасне та майбутнє.
Архітектура України озвучена дзвонами. Історія храмового будівництва відображає злети й падіння, війни та періоди духовного зростання від Київської Русі до теперішніх часів. Кожній архітектурній школі - Галицькій, Волинській, Чернігівській - властивий свій особливий характер. Старовинні храми несуть у собі риси впливу візантійського та романського стилів, готики, бароко та ренесансу. Але в різноманітності шкіл, епох і стилів українська архітектура є унікальною.
Наша віртуальна виставка складається з трьох розділів: "Стиль архітектурних ансамблів", "Видатні зодчі України", "Подорож Херсоном", а також зі слайд-презентації "Європейські стилі в українській архітектурі". Книги з цих рубрик допоможуть вам вивчити історію архітектури нашого краю, ознайомитися з розмаїттям її стилів та видатними українськими архітекторами.
1. СТИЛЬ АРХІТЕКТУРНИХ АНСАМБЛІВ
Місто подібне до живого організму: його вигляд змінюється з кожним роком. Відмирають застарілі «клітини» - елементи міської забудови, виникають нові - місто росте. Нових рис набувають вулиці, парки, площі. Найдовше зберігається планувальна структура міста, проте й вона з часом стає іншою.
Так чим же міста відрізняються одне від одного? Кожна епоха залишає в архітектурному обличчі міста особливості того чи іншого стилю, який відображає риси, властиві певному періоду. Наприклад, не правильно говорити про те, що Миколаївський костьол у Києві побудований у готичному стилі, оскільки готичний стиль був властивий лише Середньовіччю. У даному випадку правильніше буде сказати, що костьол побудований у формах готичного стилю.
Ми відкриємо завісу декількох архітектурних перлин України та розповімо вам про найпотаємніші секрети, що колись були пов'язані з ними.
Одеський національний академічний театр опери та балету
Архітектори: Бюро Фельнер & Гельмер, Герман Готліб Хелмер
Розпочинаємо з одного із найстаріших театрів світу, який поєднав у собі мистецтво, розкіш та вишуканість. Одеський національний академічний театр опери та балету став поєднанням декількох стилів: від елементів класичного і віденського бароко, італійського ренесансу і до рококо – стильове рішення архітектури та інтер'єрів гармонійно поєднуються між собою. Три поверхи неймовірного витвору мистецтва вражають глядачів, туристів та навіть самих одеситів своїми прикрашеними балконами, що увінчані тосканськими ордерами. Ажурні деталі фасадів, світлі колористичні рішення та склепінчасті виступи і входи, з портиками і куполоподібним вертикальним завершенням будівлі на даху перетворюють театр у щось нетутешнє, чия конструкція вирує над землею. Вишуканість будівлі підкреслює ряд скульптур, які відображають головну покровительку театру – Мельпомену, яка знаходиться в колісниці та рухається за допомогою пантер. Усі скульптури, що оточують будівлю та займають площу фасадів, символізують щось особливе, пов'язане з театром, музикою або танцями: музика Орфей, танцювальна муза Терпсихора та римські написи, що датують початок та кінець будівництва. Сама будівля налічує безліч таємниць та таємничих прихованих деталей, що втілені за допомогою скульптур, бюстів великих авторів, ліпнини з втіленням двох головних протистоянь театру та різноманітних шпаклівок, які не мають аналогів навіть між собою. Аби розгледіти їх всі та зрозуміти, що вони символізують або приховують, рекомендуємо не відкладати туристичний візит до Одеси на майбутнє та вирушити на зустріч із театром прямо зараз. Саме так ви відчуєте неймовірну атмосферу театрального мистецтва, що вирує у стінах архітектурної пам'ятки України, та матимете нагоду пізнати всі її таємниці.
Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича
Архітектор: Йосиф Главка
Мрієте потрапити у Hogwarts, але не знаєте, як це втілити без використання чарів за межами школи? Для цього вам буде потрібен лише квиток на потяг чи автобус до Чернівців. Саме у Чернівцях розташувався український Hogwarts, що насправді є Чернівецьким національним університетом ім. Юрія Федьковича. Чернівецький Національний університет у Західній Україні нагадує місцевим жителям про Гоґвортс – школу, в якій навчався Гаррі Поттер. Спочатку він був спроектований чеським архітектором Йозефом Главкою в 1860-х роках як резиденція митрополитів Буковинських і Далмації, а сьогодні – це один із найкрасивіших і найвідоміших університетів України, виконаний у стилі романської та візантійської архітектури, що прикрашений мотивами українського народного мистецтва. Це не просто університет – це цілий квартал, невеличке місто у місті, яке, немов власний світ, налічує багато різноманітних будівель, садів, функціональних зон і навіть власний величезний дендпропарк з унікальними місцевими карпатськими рослинами. Хай там як, але неймовірна архітектура резиденції від чеського архітектора, що стала університетом і навіть була внесена у всесвітню спадщину ЮНЕСКО, однозначно надихає на навчання, творчість і великі звершення, що, можливо, відбудуться не без використання магії за межами Гоґвортсу. Але ж ми з вами нікому не розкажемо, чи не так?
Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької
Архітектор: Зиґмунт Ґорґолевський
Неможливо говорити про архітектуру України і не згадати про місто Лева, історичну частину якого можна повністю внести у список найкращих архітектурних ансамблів світу. Саме заради архітектури тисячі туристів щодня відвідують Львів і не можуть повірити у те, що бачать на власні очі. У те, що відчувають, дивлячись на неймовірну атмосферу цього дивовижного міста.
Але найголовнішою будівлею міста, що розташувалась у самому центрі, є Львівський оперний театр. Багато європейських театрів можуть похвалитися неординарною історією будівництва, але Львівський оперний театр унікальний тим, що побудований на вершині річки. Річка Полтва тече під сценою і продовжується через центр глибоко під асфальтом (що, без сумніву, є джерелом багатьох провалів сцени, які, як правило, напрочуд лякають іноземних відвідувачів). До кінця XIX століття Львів був містом, що швидко зростає, й, як і інші дворянські центри, жадав театрів європейського класу. Проект був виставлений на тендер і багато провідних європейських архітекторів одразу ж подали свої заявки з бажанням взяти участь у проектування такої будівлі. Тим, хто витягнув щасливий білет, став саме польський архітектор Зиґмунт Ґорґолевський – дизайнер Берлінського мосту Кайзера Вільгельма, Дрезденської галереї Gemäldegalerie і Віденської державної опери. Він запропонував радикальну, зовсім неочікувану для громадськості, інтригуючу ідею засипати річку під оперою. У його плани також входило використання бетонного фундаменту, що було запропоновано вперше для Європи. З оптимістичними настроєм містобудівники погодилися, і Оперний театр був завершений у 1900 році. Приголомшливий головний фасад будівлі широко визнаний в Україні, завдяки чому і зображений на емблемі міста, а також на 20-гривневій купюрі.
Костел святого Миколая, Київ
Архітектори: С. В. Валовський, Владислав Городецький
І останньою в нашому віртуальному екскурсі архітектурою України, але не останньою взагалі, стає будівля Костелу Святого Миколая в столиці України – місті Києві.
Римсько-католицький собор в самому центрі Києва є унікальним витвором творчості українського архітектора Владислава Городецького, ім'я котрого стоїть на одному рівні з такими українськими легендами, як Тарас Шевченко, Андрій Шевченко та Карпенко-Карий.Це будівля, яка немов простягається у небо двома стрункими вежами, є однією з найнезвичніших і найкрасивіших будівель старого Києва. Зведений у нетиповому для української столиці неоготичному стилі, костел помітно виділяється на тлі інших будівель у центрі міста і неминуче вражає киян та гостей столиці.Потреба в римсько-католицькій церкві в Києві виникла ще в кінці XIX століття. У той час у місті проживало 40 тисяч католиків, і був лише один католицький храм – Олександрівський Собор, збудований у 1842 році і здатний вмістити одразу тисячу вірян. Але згодом представники католицької громади Києва звернулися до міської влади з проханням виділити кошти на будівництво другого собору. У 1909 році в столиці було побудовано надзвичайно красивий Нікольський римо-католицький собор. Його будівництво велося під чуйним керівництвом відомого місцевого архітектора Владислава Городецького, автора фантастичних та загадкових будівель Києва, серед котрих також дивний, але дивовижний Будинок з химерами. Побудована в готичному стилі, церква увібрала в себе кращі риси цього вишуканого стилю: легкість і витонченість пропорцій, гострі шпилі, ажурні стрілчасті вікна. Найбільш прикрашений – західний фасад Костелу, де розташовані три вхідні портали, прикрашені барельєфами на релігійну тематику. Традиційне для готичних соборів вітражне рожеве вікно, з багатою ліпниною, розташоване над головним входом. У бічних галереях храму розміщено герби родин польських магнатів, які допомагали в будівництві католицької церкви. Як і більшість будівель Городецького, римо-католицький Костел святого Миколая надзвичайно загадковий і навіть містичний. Наприклад, для того, щоб відлякати злого духа, архітектор помістив на фасади грифонів – міфічних крилатих істот з левиним тілом і орлиною головою на стінах церкви, а також крихітних ящірок у щілини будівлі. Але, попри те, що він був побудований за бажанням київських католиків та, власне, саме для них, храм недовго служив католикам: у 1930-ті роки його закрили, а потім розграбували. Під час Другої світової війни костел був сильно зруйнований, але після будівлю частково реставрували і використовували в якості складу. Капітальна реконструкція відбулася лише в 1978 році, коли було прийнято рішення перетворити його в Національний будинок органної та камерної музики України, який й досі знаходиться у стінах колишнього римсько-католицького собору. Якщо ви ніколи не відвідували містичний костел, побоюючись легенд, що йому приписують, а лише фотографували фасад для соціальних мереж, можете спокійно насолоджуватись його мовчазною красою, сидячи навпроти будівлі – у бізнес-центрі, де є безліч кав'ярень, і споглядати на архітектурну спадщину українського архітектора за філіжанкою ароматної кави.
Це була коротка, швидка, але неймовірна подорож архітектурою України. У наших книжках ви дізнаєтесь більш детальну інформацію та розглянете стильові особливості різних періодів.
2. ВИДАТНІ ЗОДЧІ УКРАЇНИ
Так, архітектура України неповторна і вона налічує безліч злетів та падінь, тисячі років становлення, багато професіоналів своєї справи, які вклали свій внесок у розвиток архітектурного феномену нашої держави, і, насамперед, - час, що творив історію. А саме він є найголовнішим рушієм будь-якого розвитку. Саме час подарував нам такий архітектурний обрій, яким ми звикли бачити його щодня і саме люди, що вклали свій час колись, або прямо зараз, заслуговують на величезну шану та подяку.
Архітектурна спадщина В. Городецького, О. Тація, Й. Каракіса, П. Альошина - яскрава й неповторна сторінка в історії архітектури України. Цікавість до величних храмів, вишуканих палаців і маєтків, виставкових павільйонів та музеїв із плином часу не згасає, бо в них закладено те, що можна з повним правом віднести до найвищого мистецтва.
Із книг рубрики ви зможете дізнатися про життя і творчий шлях найвидатніших українських зодчих.
3. ПОДОРОЖ ХЕРСОНОМ
Історія Херсона налічує понад 230 років. Місто є центром Херсонської області, яка розкинулася в Таврійських степах на півдні України, в гирлі могутнього Дніпра-Славутича, серед степових просторів, скіфських курганів, зелених виноградників і полів стиглої пшениці.
Йдучи вулицями та провулками старого Херсона, можна вивчати історію архітектури нашого славного міста. Різні стилі створюють неповторну "музику в камені", повертаючи уяву в минулі часи. Сьогодні Херсон продовжує будуватися і мінятися, з'являються багатоповерхові будинки, нові вулиці і проспекти.
Гортаючи сторінки книг Ви побачите репродукції, малюнки та фотографії старовинних будинків, які стали пам'ятками архітектури, величні храми та собори, побудовані у різноманітних стилях. Ви дізнаєтеся назви головних вулиць і навіть зможете здійснити уявну прогулянку по Херсону та оцінити неперевершену красу і складність побудови деяких будинків. В усьому цьому Вам допоможуть наші книги.
ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ
1. Лебедєв Георгій. Національна своєрідність архітектури //Образотворче мистецтво. - 1989. - №1. - с. 27-29.
2.Чепелик Віктор. Майстер корабля архітектурного відродження //Архітектура України. - 1991. - №5. - с. 33-39.
3. Кричевський Василь. Розуміння українського стилю //Народне мистецтво. - 2010.- №3-4. - с. 8-9.
4.Сластьон Опанас. До відродження українського архітектурного стилю //Народне мистецтво. - 2010. - №3-4. - с. 10-17.
5. Вечерський Віктор. Архітектурні пам'ятки, пов'язані з діяльністю в Україні Св. Дмитрія Ростовського //Народне мистецтво. - 2010. - №3-4. - с.18-22.
6. Кияниця Микола. Українське барокко як явище світової культури //Образотворче мистецтво. - 1990. - №4. - с. 30-32.
7. Лебедєв Георгій. Український архітектурний стиль (середина XIX - 80-і роки XХ ст.) // Київська старовина.- 2000. - №3. - с. 81-99.
8.Чепелик Віктор. Внесок художників у формування українського архітектурного стилю початку XX століття // Образотворче мистецтво. - 1997. - №1. - с. 66-69.
ЕЛЕКТРОННІ ВИДАННЯ
1. Золоті сторінки української культури [Электронный ресурс] /Ін-т культурології акад. мистец. України; ідея, концепція, розробка і координація проекту здіснена авт.: Ю.П. Богуцьким [та ін.], ред. В. Снєгур, дизайн О. Тищук. – Електрон. текст дан. Електрон. граф. дан. (461МБ). - [К].: Інфодиск, [200-].
Т. 2 /пер. Л. Синяк. - [200-].
2. Херсон ювілейний - 230 [Электронный ресурс] = Anniversary Kherson- 230 : 1778-2008 / Центр електрон. інформ. технологій "Інфо-Регіон" ; голов. ред. Н. М. Янкевич, пер., ред. текста: І. Кудіна, Н. Карпенкова, О. Мазур, дизайн, компоновка, прогр. структура диску П. Янкевич, фотогалереї: Н. М. Янкевич та ін. - Электрон. дан. ( размер: 478 МБ). - Херсон : Інфо-Регіон, 2008. - 1 эл. опт. диск (CD-DV) : цв., зв. + 1 бр. - Систем. требования: OC: Windows 98SE, Me, XP; Процессор: PIII-63MHz; Відеокарта: SVGA 8Mb; ОЗУ: 128 Mb.